Wedbox to bezpłatna aplikacja mobilna do gromadzenia zdjęć oraz filmów ze ślubu (i nie tylko). Pobierzemy ją za darmo na urządzenia z systemem Android lub iOS. Konto utworzyć można także przez przeglądarkę internetową. W ten sposób zalogujemy się też do swojego profilu ponownie (również wtedy gdy założyliśmy już go w telefonie)[1]. Aplikacja jest darmowa, ale możemy wykupić opcje premium, jeśli chcemy dłużej korzystać z narzędzia lub szybciej zapisać otrzymane pliki.


Jak to działa?


Z perspektywy młodej pary

Po bezpłatnym zainstalowaniu aplikacji czeka nas kilka kroków: m.in. podanie imion młodej pary, zaproszenie drugiej połówki do zarządzania stroną ze swojego smartfona, ustalenie daty ślubu czy przygotowanie wiadomości powitalnej (edytujemy ją także później), która zostanie wyświetlona gościom dołączającym do współtworzenia weselnego albumu online. Kolejno przechodzimy do założenia konta (przez Facebooka lub podanie adresu e-mail) – i gotowe!

Para młoda decyduje, czy goście mają możliwość dodawania i pobierania plików, czy tylko ich wyświetlania i zapisywania na pamiątkę. Widzi spis osób, które dołączyły do aplikacji i jakie zdjęcia albo filmy dodali kuzynka, znajomy z pracy, wujek. Jeżeli chcemy, by materiały automatycznie trafiały do odpowiednich folderów możemy ustawić harmonogram. Na podstawie daty i godziny wykonania zostaną przyporządkowane np. do kategorii „Wesele” lub „Poprawiny”, a w aplikacji nie zrobi się bałagan!

Przydatna jest również opcja pokazu slajdów bezpośrednio z Wedbox – np. po podłączeniu projektora do komputera – dla rodziny, już po ceremonii i otrzymaniu wszystkich zdjęć (także od fotografa). Plikami możemy też podzielić się w mediach społecznościowych.

Dostęp do utworzonej strony uzyskują tylko tylko te osoby, które zaprosimy – przekazując unikalny identyfikator ślubu (SMS-em, przez wiadomość na Messengerze, mailem, po przesłaniu linku lub, po prostu, na kartce). Pliki są więc bezpieczne, nie trafią do przypadkowych osób.

Z perspektywy gościa

Po otrzymaniu zaproszenia do współtworzenia albumu ze zdjęciami, użytkownik powinien pobrać aplikację Wedbox na swój telefon (ze Sklepu Play lub AppStore), a w kolejnym kroku podać udostępniony mu identyfikator ślubu i założyć darmowe konto. Może też kliknąć w otrzymany np. mailem lub SMS-em link i stworzyć swój profil w dowolnej przeglądarce internetowej.

Jako gość możemy pobierać zdjęcia i/lub dodawać je (jeśli młoda para nam to umożliwi), dodawać komentarze i polubienia. Nie mamy jednak opcji usuwania plików.

Fotografie lub filmy możemy wgrywać folderów z telefonu, robić je bezpośrednio aparatem/kamerą w aplikacji lub dodawać z komputera, logując się do konta przez przeglądarkę.


Ślubna aplikacja fotograficzna Wedbox – zdjęcia


Czy warto? O plusach i minusach


Wedbox jest prosty w obsłudze, nie ma w nim niepotrzebnych funkcji i reklam. Większość gości bez problemu doda pliki prosto z telefonu lub komputera, jeżeli fotografie/filmy wykonywano aparatem. Narzędzia możemy używać bezpłatnie. Młoda para ma kontrolę nad tym, kto i jakie zdjęcia dodał, może je komentować (tak jak pozostali użytkownicy) lub wybrać tylko te warte uwagi, udane, a resztę usunąć. Zarówno nowożeńcy, jak i zaproszeni mają zdjęcia w jednym miejscu do łatwego pobrania lub wyświetlenia.


Bezpłatne konto vs. pakiet premium

W podstawowej, bezpłatnej wersji aplikacja Wedbox będzie dla wielu par i ich bliskich wystarczająca. Co dostajemy za darmo?

  • Przechowywanie plików online przez 2 miesiące od podanej daty ślubu.

  • Możliwość pobierania tylko zdjęć – pojedynczo, wybierając np. tylko te, które nas interesują bez żadnych znaków wodnych, ale w niższej jakości.

  • Opcję wgrywania 30-sekundowych wideo.

  • Ustawianie pokazu slajdów po zalogowaniu się do aplikacji przez przeglądarkę.

  • Zapraszanie do współtworzenia albumu dowolnej liczby osób i dodawanie nieograniczonej liczby plików.

W wersji premium, w zależności od pakietu, zyskujemy dodatkowe funkcje.

  • Pobieranie zdjęć i filmów w najwyższej jakości i za jednym razem (pliki HD trafią na adresy mailowe młodej pary czy gości w folderze skompresowanym .zip). Opcję wykupimy tylko dla siebie za 114,99 zł lub dla wszystkich gości za 149,99 zł.

  • Przechowywanie zdjęć w aplikacji przez 2 lata za 139,99 zł.

  • Udostępnianie filmów do 5 minut (np. jeśli chcemy, by bliscy nagrali dla nas przysięgę) w cenie 56,99 zł.

  • Wszystkie powyższe opcje w jednym za 224,99 zł.


Niektórym w użytkowaniu mogą nieco przeszkadzać m.in. nieprzetłumaczona na język polski strona rejestracji i logowania w przeglądarce. Mimo to osoby znające angielski na poziomie podstawowym albo nieznające go wcale, na pewno sobie poradzą, ponieważ aplikacja jest intuicyjna.

Czy warto? Wypróbować na pewno – w końcu narzędzie jest dostępne za darmo. Wykupienie poszczególnych pakietów nie jest konieczne, a nawet jeśli się na nie zdecydujemy, wśród wszystkich ślubnych wydatków kwoty te nie uszczuplą bardzo weselnego budżetu. Narzędzie przyda się, jeśli zapraszamy wielu gości albo planujemy wesele międzynarodowe (mobilna aplikacja Wedbox dostępna jest w 18 językach). Wtedy przekazanie zdjęć wszystkim zaproszonym oraz uzyskanie plików od nich tylko jednym kliknięciem, będzie wygodniejsze. I warte swojej ceny.  1. Wpis sponsorowany ↩︎