Czyha na Twoje pieniądze. Jest wielką niewiadomą dla wszystkich organizujących wesele. A do tego dziwnie brzmi. ZAiKS, bo o nim mowa, jest mniej straszny, niż Ci się wydaje.


Stowarzyszenie Autorów ZAiKS czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Stworzony został w trosce o ochronę praw autorskich, a nie, żeby uprzykrzyć Ci życie. Stowarzyszenie zarządza wieloma licencjami naraz. Nie musisz szukać i prosić każdego (w tym zagranicznego) wykonawcy osobno, by na swoim weselu zatańczyć. Wychodzi więc na to, że „ten straszny ZAiKS” w organizacji imprezy... pomaga.

Skoro masz zamiar bawić się do muzyki różnych twórców, każdemu z nich należy się zapłata. Możesz się denerwować, że to kolejny koszt, a Twój budżet z dnia na dzień maleje. Będąc po drugiej stronie zapewne chciałbyś jednak dostać wynagrodzenie za swoją pracę.


Cena

10% wynagrodzenia zespołu. Innym razem DJ zapewnia parę młodą, że 100 zł i po sprawie. A co jeśli osoba odpowiedzialna za muzykę to nasz znajomy i nie płacimy mu wcale? I znów pojawiają się wątpliwości.

Wcale nie tak łatwo określić odpowiednią sumę. Stawka za imprezę weselną zależna jest od:

  • liczby uczestników;
  • wielkości miejscowości, w której odbędzie się przyjęcie;
  • rodzaju (dom weselny, remiza strażacka, hostel, i in.) i kategorii obiektu (gwiazdki hotelowe), miejsca (np. park na wesela plenerowe);
  • rodzaju muzyki (odtwarzana i/lub wykonywana [na żywo]);
  • czasu trwania imprezy (poprawiny);
  • wynagrodzenia, które otrzymuje zespół weselny/DJ (jeśli mu nie płacimy, wnosimy z góry ustaloną przez ZAiKS stawkę).

PODATEK OD PREZENTÓW ŚLUBNYCH – CZY MUSZĘ PŁACIĆ?


Jak obliczyć opłatę? Skąd wziąć licencję?

Kwotę najłatwiej obliczyć na stronie eLicencja, klikając: „Chcę obliczyć opłatę”. Interesuje nas punkt pierwszy: „Korzystanie z utworów >>do tańca<< podczas jednorazowych imprez tanecznych”. Po podaniu wszystkich niezbędnych informacji na temat wesela, otrzymasz odpowiednią sumę. Dylemat rozwiązany! Tam też, po założeniu konta, złożysz wniosek, wniesiesz opłatę i otrzymasz umowę. Bez wychodzenia z domu.

Jeśli jednak wolisz formę tradycyjną, możesz złożyć wniosek w generalnej lub okręgowej dyrekcji ZAiKS-u (spis placówek tutaj). Obowiązuje Cię wniosek o zawarcie umowy licencyjnej - jednorazowej. Do pobrania na stronie Związku.

Uwaga! Jeśli planujesz wesele w plenerze nie obliczysz opłaty i nie złożysz wniosku przez internet. Musisz skontaktować się z najbliższą dyrekcją ZAiKS-u.


Kto płaci?

Organizatorzy wesela (czyli młoda para) zobowiązani są do uiszczenia odpowiedniej opłaty do Stowarzyszenia Autorów, chyba że umowa z salą weselną lub zespołem muzycznym stanowi inaczej. Niekiedy lokale, w których przygotowywane jest przyjęcie, mają już wykupioną stałą licencję lub w ramach najmu, ponoszą związane z nią koszty. Innym razem to na DJ-a spada odpowiedzialność uzyskania zgody na legalne wykorzystywanie utworów. Przed podpisaniem umowy warto więc rozwiać wątpliwości i zapytać usługodawcę, kto odpowiada za tę kwestię. Jeśli to właściciel sali lub zespół muzyczny zapewniają uprawnienie, w zawieranej pomiędzy Wami umowie, powinien zawrzeć się taki zapis.


Co jeśli nie zapłacę?

Albo nie stanie się nic, albo poniesiesz duże konsekwencje. Wykorzystywanie utworów bez bezpośredniej zgody autora lub zbiorowej, ZAiKS-u, uważane jest za kradzież. Jak można przeczytać na stronie Stowarzyszenia ani niewiedza, ani dobra wola nie uchronią Cię przed odpowiedzialnością cywilną i karną (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Niektórym, nieświadomym konieczności wniesienia opłaty lub celowo jej unikającym, udaje się zaoszczędzić trochę grosza. Coraz częściej jednak Związek przeprowadza kontrole. Nie niepokoi nowożeńców w trakcie wesela, choć mógłby. Pociąga do odpowiedzialności po imprezie, co zaskakuje młodą parę. Argumenty: „wesele to impreza zamknięta, więc nikt nie może wejść do lokalu i sprawdzić” nie mają tu racji bytu!

Pamiętaj!

Odtwarzanie muzyki na weselu wymaga licencji i wniesienia opłaty do ZAiKS-u, za którą odpowiada organizator (para młoda), chyba że umowa z salą weselną/zespołem/DJ-em stanowi inaczej.