Do wykorzystania na weselach albo poprawinach w plenerze. A także wtedy, gdy w ogrodzie obok sali planujesz stworzyć ministrefę relaksu. 8 zabaw, które zaangażują gości niezależnie od wieku.


1. Bule

Petanka, inaczej bule, to popularna we Francji gra nie wymagająca wysiłku. Nieskomplikowane zasady pozwalają zaangażować gości w różnym wieku – także dzieci i seniorów. Do zabawy niezbędne są kule – wykonane z metalu, którymi zawodnicy rzucają, i jedna tzw. świnka (drewniana lub plastikowa) wyznaczająca cel.

Grać można indywidualnie lub drużynowo w składzie 2- lub 3-osobowym. Liczba kul, którą otrzymuje zawodnik zależna jest od przyjętego podziału. 3 bule trafiają do grających na własny rachunek i par. 2 sztuki przypadają tripletom. W bule najlepiej grać na utwardzonym terenie bez trawy. Rozgrywka zaczyna się od rzucenia świnką z wcześniej ustalonego miejsca. Zadaniem uczestników jest umieszczenie swojej kuli jak najbliżej celu (można też wybijać te przeciwników stojące tuż obok świnki). Po każdej partii zliczane są punkty (można zdobyć ich maksymalnie 13). Więcej o zasadach kto, kiedy i dlaczego powinien rzucać, a także jak liczyć punkty można podejrzeć na YouTube. Zestaw do gry kupimy np. na Allegro albo w sieci Decathlon.


2. Kółko i krzyżyk

W wersji maksi. Planszę do gry można stworzyć zbijając ze sobą kilka podłużnych drewnianych listew. Inne opcje to: wbicie w trawę gwoździ i poprowadzenie od jednego do drugiego napiętego sznurka, tak by powstało potrzebne pole; namalowanie kratek na kawałku drewnianej płyty. „Kółkiem” i „krzyżykiem” mogą być kamienie z namalowanymi na nich wzorami albo z wypisanymi imionami młodej pary, litery wycięte ze sklejki. Niby nic, a każdy będzie chciał spróbować!


3. Cornhole

Rzut woreczkiem napełnionym kukurydzą do otworu w przygotowanej wcześniej planszy. Kto trafi do celu, ten otrzymuje 3 punkty. Woreczki znajdujące się na tablicy to 1 punkt. W zabawie bierze udział minimum dwóch graczy (można stworzyć drużyny; najlepiej by była to parzysta liczba osób), a wygrywa uczestnik, który jako pierwszy zdobędzie 21 punktów. Runda kończy się, gdy wszyscy zawodnicy wykonają swoje rzuty. Zwycięzca nie otrzymuje tyle punktów, ile wyrzucił, a różnicę po odjęciu od swojego wyniku punktów przeciwnika.

Planszę do gry można wykonać samemu, np. z drewnianej płyty albo kupić spersonalizowaną z datą ślubu, imionami czy przewodnim motywem wesela od Woodbe – w komplecie z woreczkami. Polska marka zajmuje się także wypożyczaniem gier, a na ich stronie znajdziemy plik do pobrania z zasadami rozgrywki.


Gra cornhole od Woodbe
Źródło zdjęcia: Woodbe Spersonalizowana sosnowa tablica do gry w cornhole.


4. Rzut workiem

Gra podobna do cornhole, jednak w nieco innej wersji. Do jej zorganizowania wystarczą woreczki z kukurydzą, fasolą czy grochem oraz kilka wiaderek o różnym wymiarze. Każde z nich może być np. pomalowane na inny kolor oznaczający liczbę punktów. Zawodnicy rzucają do celu z wyznaczonej wcześniej odległości. Grać można do 21 punktów (a podliczać je tak jak w cornhole lub, po prostu, sumować), indywidualnie i grupowo.


5. Rzut podkową/ringo

Zabawa polega na nabiciu podkowy na jeden z ustawionych w odpowiedniej odległości kołków. W grze bierze udział dowolna liczba osób (tu również możliwe jest utworzenie drużyn i wytypowanie uczestników do poszczególnych rund). Podczas rundy każdy gracz wykonuje 2 rzuty. Do zabawy potrzebnych będzie kilka zestawów różniących się od siebie podków. Rozgrywka trwa do momentu, w którym uczestnik/zespół zdobywa 21 punktów. Dokładny opis, jak je liczyć tutaj.

Podkowy można zastąpić gumowym pierścieniem – ringo – w różnych kolorach. Rzucać można też wyłącznie do jednego kołka, na przykład z odległości ok. 5 metrów, by szansę trafić do celu mieli także młodsi gracze. Zestaw z podkowami dostępny na woodbe.co. Grę samemu można wykonać wbijając w ziemię drewniany kijek.


6. Wieża z drewnianych klocków

Jedna z prostszych i najbardziej emocjonujących gier. Jenga, czyli drewniane bloki drewna ułożone w wieżę, ale w powiększeniu! Zabawa polega na wyciągnięciu przez każdego uczestnika po kolei jednego klocka i ułożenie go na szczycie (na przemian: pionowo i poziomo). Przegrywa ten, kto wyjmie niewłaściwy blok i zaburzy środek ciężkości, a wieża runie. Kupić lub wypożyczyć aż 65-centymetrową wersję gry można od Woodbe, a podejrzeć, jak duża jest w rzeczywistości na fanpage'u marki.

65-centymetrowa drewniana wieża z klocków od Woodbe
Źródło zdjęcia: Woodbe 65-centymetrowa wieża z klocków – propozycja zabawy na wesele w plenerze.


7. Bierki

Gra wymagająca skupienia i precyzji, w wersji XXL. Patyczki należy ułożyć w dłoniach pionowo – tak, by dotykały końcami równego podłoża. Kolejno powinno się zabrać ręce i pozwolić, by bierki narobiły bałaganu. Kiedy patyczki się pomieszały i leżą już np. na stole, można rozpocząć rozgrywkę. W jednej zabawie może wziąć udział dowolna liczba osób. Bierki to kilkadziesiąt patyków (w zależności od zestawu), które różnią się kolorami i/lub końcami, a co za tym idzie również punktacją. Gra polega na wyjmowaniu po kolei przez każdego z graczy patyczka, ale bez drgnięcia innego. Do wyjmowania można użyć dłoni lub zdobytych wcześniej bierek. Jeżeli będziemy nieostrożni, tracimy kolejkę. Wygrywa osoba, która po zebraniu wszystkich bierek i podliczeniu punktów ma ich najwięcej.

Drewniana gra w tzw. ogrodowej wersji (od 28 do nawet 98 centymetrów) wraz z rozpiską punktacji do kupienia np. w Empiku i na Allegro. Jak grać w bierki w plenerze? Przy stoliku albo na trawie siedząc na kocu – stabilnym podłożem pod bierki może być kawałek drewnianej deski na lekkim podwyższeniu z palet.


8. Ladder Golf

Gra, którą z golfem łączy trafienie identyczną piłeczką (a dokładniej dwoma połączonymi sznurkiem) do celu. Celem są trzy szczebelki drabinki ustawionej na 5 metrów od miejsca, w którym staje zawodnik. Gracz zdobywa 3 punkty za zawieszenie boli na najwyższym szczeblu, 2 punkty na środkowym i 1 punkt na najniższym. Do dyspozycji ma 3 sztuki na rundę. W Ladder Golf najlepiej grać we dwoje lub czworo (albo drużynowo). Co ciekawe, przy zabawie ważne jest również rozpraszanie innych zawodników (przy zachowaniu zdrowego rozsądku) – dużo śmiechu gwarantowane! Podobnie jak w innych grach zwycięża ten, kto zdobędzie 21 punktów jako pierwszy. W jednej rundzie można zdobyć ich maksymalnie 10. Więcej na temat zasad można przeczytać na Wikipedii. Drabinkę w zestawie z 6 bolami do gry można także kupić lub wypożyczyć od Woodbe. Miłośnicy DIY i drabinkę i kule mogą stworzyć samemu. Jak? Wykorzystując m.in. metalowe rurki czy rury PCV i złącza kupione w markecie budowlanym, piłeczki golfowe jak w oryginale lub tenisowe.


Ladder golf od Woodbe
Źródło zdjęcia: Woodbe Ladder golf, czyli jak rzucić bolami, by okręciły się wokół drążka.


Pamiętaj!

  • Do każdej zabawy możesz przygotować instrukcję, jak grać – o zasadach, liczeniu punktów. Jeżeli kupujesz lub wypożyczasz produkty od Woodbe otrzymasz gotowy spis zasad.
  • Przygotuj kilka kartek z tabelkami i długopisy do zapisywania punktacji przy każdym stanowisku.
  • Zorganizowane samemu lub kupione gry z myślą o weselu mogą służyć na wielu innych plenerowych imprezach.
  • Sprawdź 7 propozycji zabaw weselnych z klasą – na oczepiny i nie tylko.