22 pytania, 22 odpowiedzi. Wszystko, co musisz wiedzieć o świadkach na ślubie cywilnym i konkordatowym.


1.Czy świadkiem na ślubie cywilnym/konkordatowym może być osoba niepełnoletnia?

Nie[1].

2. Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym/konkordatowym?

Kobieta lub mężczyzna, którzy ukończyli 18 lat, posiadają ważny dowód osobisty lub paszport i nie są jednocześnie głusi i niewidomi (w razie potrzeby mają przecież poświadczyć, że widziały i/lub słyszały, że złożyliście sobie przysięgi).

3. Czy świadkiem na ślubie wyłącznie kościelnym (zawieranym po ślubie cywilnym) muszą być te same osoby co na ceremonii urzędowej?

Nie, mogą być to zupełnie inne osoby.

4. Świadkowa, świadek – co z dokumentami?

Świadkowie muszą posiadać ważny dowód osobisty lub paszport. Inne dokumenty nie są wymagane.

5. Kiedy muszę podać nazwiska świadków przy ślubie konkordatowym/kościelnym?

Dane świadków podaje się podczas spisywania dokumentów z duchownym (kwestia ustalana indywidualnie, warto zapytać bezpośrednio u źródła, do kiedy należy wytypować dwie osoby).


6. Czy świadek na ślubie musi mieć bierzmowanie?

Nie.

7. Świadkowie a spowiedź

Nie ma obowiązku spowiedzi świadków. Mogą oni przystąpić do sakramentu, jeśli czują potrzebę i jeśli jest to zgodne z ich wyznaniem.

8. Czy świadkiem może być osoba innego wyznania?

Tak. Osoba o innym wyznaniu lub ateista może zostać świadkiem na ślubie cywilnym i konkordatowym. Wiara nie ma tu znaczenia.

9. Czy świadkiem może być osoba bez ślubu kościelnego, żonaty, panna/kawaler, rozwodnik?

Tak. Stan cywilny wybranych osób nie interesuje ani księdza, ani urzędnika.


Ślub kościelny po cywilnym – o świadkach i formalnościach


10. Czy świadkiem może być obcokrajowiec?

Tak. Jeśli świadek nie mówi w języku polskim, konieczna jest obecność tłumacza lub biegłego. Co ważne, zgodnie z art. 32, ust. 2 Ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, do zapewnienia go zobowiązani są przyszli małżonkowie.

11. Czy mogę mieć więcej niż jednego świadka?

Nie. Choć świadkami są wszyscy biorący udział w ceremonii, według art. 7 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, panna młoda i pan młody wybierają po jednej pełnoletniej osobie, która poświadcza w dokumentach fakt zawarcia przez nich małżeństwa.

12. Czy świadkami mogą być dwie kobiety albo dwaj mężczyźni?

Tak. Przyjęło się, że jest to para mieszana (tj. kobieta i mężczyzna), jednak nie ma takiego obowiązku. Płeć świadków jest dowolna.


13. Czy mogę mieć druhny/drużbów?

Tak. Druhny i drużbowie nie są niezbędni, z prawnego punktu widzenia, do zawarcia małżeństwa, jednak narzeczeni mogą wytypować kilka osób do pełnienia tych ról.

14. Kto może być drużbą? Ile osób wybrać?

Kobiety i mężczyźni, pełnoletni i niepełnoletni. Małżeństwa, rozwodnicy, przyjaciele, rodzeństwo, kuzynostwo. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Drużbowie to dodatek. Nie ma zatem zapisu, który regulowałby minimalną/maksymalną liczbę osób. Wytypowanie drużbów to dobry pomysł, jeśli mamy kilkoro rodzeństwa (w tym niepełnoletnich) albo bliskich przyjaciół i chcemy, by wszyscy włączyli się w przygotowanie wesela. Albo by nikt nie czuł się pominięty.

15. Co robi świadek? Rola, obowiązki, zadania

Świadkowie mogą uczestniczyć w przygotowaniach wesela i pomagać w dniu uroczystości. Radzić przy wyborze sukni, wspierać w chwilach zwątpienia. Zwykle organizują wieczory panieński i kawalerski (chyba że państwo młodzi wolą zrobić to sami). Świadek podaje obrączki, świadkowa pomaga przytrzymać suknię, gdy panna młoda musi skorzystać z toalety. To oni zajmują się przyjmowaniem prezentów, pomagają gościom znaleźć miejsce przy stole, rozwiązują ewentualne mikroproblemy. Zajmują się mniej lub bardziej błahymi sprawami, oficjalnej listy obowiązków nie ma, by państwo młodzi mogli cieszyć się dniem ślubu. Świadkowie mogą też, po prostu, podpisać dokumenty i nie uczestniczyć w przygotowaniach – wszystko zależy od relacji czy potrzeb młodej pary.

16. Obowiązki i stroje drużbów

Drużbowie stanowią „tło” na państwa młodych i też, podobnie jak świadkowie, mogą pomagać w organizacji ceremonii. Drużbowie zwykle mają identyczne kroje lub kolory sukienek, korsarze, garnitury, muchy albo buty. Wszystko po to, by wyróżniali się wśród gości. Wspólnie mogą stworzyć orszak. Siedzą tuż obok pary młodej, ale za świadkami. W kościele powinni zająć miejsca w najbliższych ławkach po stronach panny młodej i pana młodego.


17. Małżeństwo lub para na świadków – dobry pomysł?

Według przesądów małżonkowie i pary nie powinny być wspólnie świadkami na ślubie, bo przyniesie im to pecha. Zabobon! Nie ma żadnych przeciwwskazań do wyboru na świadków osób będących w związkach.

18. Czy świadkowa może być w ciąży?

Tak. Świadkowa może spodziewać się dziecka. W teorii kobieta zobowiązana jest jedynie do uczestniczenia w ceremonii i złożenia podpisu. W praktyce często zajmuje się także organizacją wieczoru panieńskiego i ma służyć pomocą w trakcie wesela. Choć ciąża to nie choroba, nie masz pewności jak w dniu ślubu świadkowa będzie się czuła. Może się okazać, że zostaniesz bez świadkowej, bo ta nagle znajdzie się w szpitalu, i trzeba będzie szukać zastępstwa. Decyzja należy do Ciebie.

19. Czy świadkowa musi mieć bukiet?

Nie. Świadkowa, podobnie jak druhna, może mieć bukiet, ale nie musi.


20. Czy świadek daje prezent? Ile od świadka włożyć w kopertę?

Daje, jeśli chce. Dla jednych prezent od świadka dla młodej pary to oczywistość. Inni mają swoją tradycję, według której świadkowie nie przynoszą upominków, bo pomagają w organizacji wesela. Nie ma też sumy, którą powinno się podarować na nową drogę życia – to sprawa indywidualna. Każdy daje tyle, ile uważa za słuszne, albo tyle, na ile go stać.

21. Świadkowa, świadek – jak się ubrać?

Na pewno tak, by nie przyćmić młodej pary. Raz kwestię stroju ustala się wspólnie z narzeczonymi, innym razem świadkowie mają wolny wybór. Młodzi mogą zasugerować długość sukienki czy kolor muchy, ale ważne, by nikogo do niczego nie zmuszać.

22. Czy świadek płaci za wieczór panieński/kawalerski?

I tak, i nie. Nie ma takiego obowiązku, to kwestia indywidualna. Zwykle para młoda przeznacza pewną sumę na ten dzień, ale samą organizacją zajmują się już świadkowie.  1. Kodeks rodzinny i opiekuńczy Art. 7. § 1, art. 8. § 2. ↩︎