Niestety. Nie ma jednej słusznej rady, jak usadzić gości weselnych. Można kierować się savoir-vivre'em i przypisywaniem miejsc według wieku. Można też całkowicie zrezygnować ze wskazywania stolików, przygotowywania winietek i dać gościom wolną wolę. Albo poznać 21 wskazówek, dzięki którym usadzanie gości na weselu nie będzie koszmarem.


Kto i gdzie siedzi na weselu, czyli savoir-vivre na przyjęciu


Przeczytać można, że obok i naprzeciwko nowożeńców powinni usiąść rodzice (obok pana młodego jego świeżo upieczona teściowa, a naprzeciwko mama; analogicznie – obok panny młodej teść, po drugiej stronie stołu tata). Następnie świadkowie i, z zachowaniem podziału na strony, babcie i dziadkowie oraz „drugie babcie” i „drudzy dziadkowie” – czyli ci młodsi. Ale tylko wtedy, gdy stoły nie są ustawione równolegle (bo rodzice musieliby siedzieć tyłem do gości) i w podkowę.

W innej wersji obok małżonków miejsca zajmują: rodzice pana młodego, panny młodej, dziadkowie pana młodego, babcie panny młodej, drudzy dziadkowie pana młodego i drugie babcie panny młodej. Gdzie powinni siedzieć świadkowie? Nie wyróżnia się ich specjalnie, przypisuje miejsce wśród innych gości, albo po drugiej stronie stołu, ale tuż przy nowożeńcach.

Kolejnych gości sadza się według wieku, małżonków zawsze vis-a-vis, pary i narzeczonych obok siebie, ale nigdy przy jednym stole nie powinny znaleźć się osoby w konflikcie. Panie i panów przeplata się po to, by ramię w ramię nie usiadły dwie kobiety. Savoir-vivre nakazuje też sadzanie gości, którzy nie znają się wcale albo znają się słabo, obok siebie.[1]


Nic z tego nie rozumiesz i masz jeszcze większy mętlik w głowie?


Rodzic nie żyje, stoły są okrągłe i obok pary młodej nie zmieszczą się dziadkowie

Według zasad savoir-vivre'u, gdy któregoś z bliskich zabraknie, powinniśmy jego miejsce przypisać najstarszej zaproszonej osobie lub tej o najwyższej randze. Nawet jeśli stół jest wystarczająco duży, by pomieścić wszystkich, w praktyce obok pary młodej mógłby usiąść 80-letni wuj, z którym nowożeńcy nie mają zażyłych relacji.

Okrągłe stoły na weselach zyskują na popularności. Wówczas młoda para zasiada zwykle przy niezbyt dużym, prostokątnym blacie. I choć byśmy się bardzo starali, nie mas szans, by wszyscy dziadkowie usiedli z młodą parą.

Świadkowie nie będą chcieli siedzieć bez swoich partnerów a goście na przeciwko siebie

No pewnie! Jako partner świadka nie chciałbyś siedzieć na drugim końcu sali, prawda? Musielibyście biegać do siebie i pewnie nie bawilibyście się najlepiej (tym bardziej, gdybyś nie znał za bardzo, albo wcale, osób siedzących blisko Ciebie). Kiedy kuzynka przychodzi na wesele sama, sprawa też się komplikuje, bo... niektóre małżeństwa usiądą obok, a inne naprzeciw siebie.

Teściowie albo rodzice są w separacji, mają nowe rodziny

Według wcześniejszych wskazówek rodzice powinni zająć miejsca blisko młodej pary. Jednocześnie dobre wychowanie nakazuje nie sadzać obok siebie osób będących w konflikcie i nie lubiących się. Co zatem, gdy teściowie nie mogą na siebie patrzeć, bo rozstali się w gniewie, a ojciec pana młodego przyjdzie na przyjęcie z nową żoną? Małżeństw nie powinno się przecież rozdzielać, ale przy stole nie zmieszczą się wszyscy, teściowa będzie sama, a nowa partnerka musiałaby zająć miejsce między nieznajomymi...

Nieparzysta liczba gości, czyli kobiety siedzą obok siebie

Osoby płci żeńskiej siedzące na wprost i obok siebie? Tak też może się zdarzyć, co jednak, biorąc pod uwagę savoir-vivre, nie jest w dobrym smaku (puste miejsce obok kobiety tym bardziej odpada). Oko można przymknąć na dwóch panów w takiej samej sytuacji. Nieparzysta liczba osób sprawi, że przy stołach znów nie będzie idealnie.21 wskazówek i koszmar znika


1. Każda opcja usadzania gości na weselu ma wady i zalety

Wszystko zależy od rodzaju stołów i możliwości ich ustawienia na sali oraz liczby gości.

2. Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził

Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie spodoba się, że siedział blisko parkietu (choć wydawałoby się, że będzie z tego faktu zachwycony) albo daleko toalety (bo nie chciałeś, by zajmował miejsce w przejściu). Warto wziąć niektóre rady do siebie (patrz niżej) i czasem pójść na kompromis, ale ostatecznie to para młoda decyduje kto i z kim siedzi. Nie musisz spełnić oczekiwań wszystkich i, uwaga, nie spełnisz ich.

3. Jeśli nie przyjmujesz na weselu prezydenta, możesz być spokojny

Usadzanie gości według rangi i miejsca honorowe? O tych sprawach zapomnij. Nie musisz przestrzegać zasad savoir-vivre'u... aż tak bardzo. Oczywiście, są pewne normy – zachowanie przy stole na przykład, których należy się trzymać. Wesele to jednak czas radości wśród najbliższych, a nie spotkanie przedstawicieli państwowych na szczycie. Ma być uroczyście, ale przesadne napinanie się nie jest wskazane.

4. Nowożeńcy powinni siedzieć w miejscu dobrze widocznym dla każdego z gości

Ani para młoda nie powinna chować się za filarami, ani sadzać za nimi gości.

5. Para młoda może siedzieć przy stole sama

Albo ze świadkami i ich partnerami, rodzeństwem, drużbami, gośćmi w swoim wieku. Dobrze by nowożeńcy mieli blisko siebie osoby, które w razie potrzeby zamienią słowo z obsługą albo pomogą skorzystać z toalety (w obszernej sukni ślubnej to nie zawsze łatwizna). Zwykle role pomocników pełnią świadkowie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ich miejsce zajęli rodzice, kiedy to oni pomagają w organizacji od samego początku. Pamiętaj jednak, że obydwie strony będą lepiej bawić się wśród swoich rówieśników. Rodzice mogą zająć miejsce obok wujków i cioć i doglądać gości stamtąd.

6. Panna młoda nie zawsze zajmuje miejsce po prawej stronie pana młodego

Nie ma znaczenia, po której stronie siedzi pan młody na weselu, bo większość gości i tak nie zwróci na to uwagi.

7. Nie sadzaj przy jednym stole osób, które w ogóle się nie znają i między którymi jest duża różnica wieku

Tworzenie obozów: „znajomi” i „obcy”, to też kiepski pomysł. Wymieszaj towarzystwo i daj im szansę na integrację.

8. Nie zawsze dziel zaproszonych na strony

Kuzyn panny młodej z żoną i kilkuletnim synem może usiąść obok wujka pana młodego i jego partnerki z dzieckiem. Ważne, by mieli wspólne tematy.

9. Nie rozdzielaj małżeństw stołem

Nie każ małżeństwom zajmować miejsc vis-a-vis, bo utrudni im to zabawę. Dodatkowo za każdym razem, gdy żona zechce namówić męża na taniec będzie musiała przekrzykiwać muzykę. Nie szepnie też, że idzie się przewietrzyć lub do toalety (tak, tak, szeptać w towarzystwie też, ponoć, nie wypada).

10. Dziadkowie i chrzestni nie muszą mieć specjalnych miejsc

To dzień młodej pary, a nie dziadków i chrzestnych. Oczywiście, że to ważni goście, ale nie najważniejsi. Można ich wyróżnić w inny sposób – dziękując oficjalnie przed weselem albo podczas przyjęcia.

11. Osoby mające problemy z poruszaniem się powinny siedzieć bliżej wyjścia

Dla osób starszych czy niepełnosprawnych najlepiej zarezerwować miejsce z brzegu, by w razie potrzeby mogły odejść od stołu bez konieczności przeciskania się przez wszystkich gości. Weź też pod uwagę palaczy i posadź ich na skraju stołu (o ile to możliwe).

12. Nie przypisuj miejsca dziadkom tuż obok zespołu/DJ-a i głośników

Osoby w podeszłym wieku mogą narzekać na zbyt duży hałas i brak możliwości swobodnej rozmowy.

13. Jak usadzić dzieci na weselu

Najmniejszych tuż obok rodziców. Nie muszą mieć własnych krzeseł (wystarczą te do karmienia; zapytaj o nie menadżera sali). Przedszkolaki powinny już dostać własne miejsce. Mama nie będzie przecież trzymać córki przez kilka godzin na kolanach, ponieważ trudno jej będzie jeść, a do tego pogniecie albo wybrudzi strój. Dzieci mogą spożywać posiłki przy opiekunach, a kolejno przenieść się do dodatkowego, specjalnie przygotowanego dla nich stolika (np. z darmowymi ślubnymi kolorowankami), by rodzice mogli odetchnąć.

14. Przypisanie dzieci do oddzielnego stolika

Warunek konieczny: muszą być na tyle samodzielne, by poradzić sobie ze zjedzeniem obiadu bez pomocy taty. Chyba że zatrudniasz animatora, a on pomoże i dopilnuje porządku. Osobny kącik to świetna sprawa, jeśli dziewczynki i chłopcy po kilku godzinach wracają do domów. Dzięki temu przy stołach dla dorosłych nie zrobi się nagle mnóstwo pustych miejsc.

15. Nie sadzaj 16-latka z grupą przedszkolaków

Nastolatkowie mogą siedzieć wśród dorosłych, a gdy to możliwe także blisko osób w swoim wieku.

16. Gdzie posadzić własne dzieci na weselu?

Możliwości jest kilka. Obok siebie (miejsce przy stole dla nowożeńców to dobry pomysł, gdy organizowany jest chrzest i ślub dwa w jednym) albo z dziadkami, wujkami i ciociami, którzy zaopiekują się maluchem. Starszaki mogą zająć miejsce przy stoliku dla dzieci, ale dobrze, by ktoś z bliskich miał na nich oko. Dzieci powinny towarzyszyć rodzicom w tak niezwykłym dla nich dniu, ale niekoniecznie muszą być w centrum uwagi. Czas podczas przyjęcia szybko ucieka i młoda para powinna cieszyć się przede wszystkim sobą.

17. Co z dziećmi świadków?

Podobnie jak w przypadku potomków młodej pary, niech zajmą miejsce obok rówieśników lub kogoś, kto się nimi zajmie w czasie imprezy. Pamiętaj, że świadkowie nie muszą siedzieć przy młodej parze (to dobre rozwiązanie, gdy mają duże rodziny i małe dzieci, nad którymi sami muszą sprawować opiekę podczas zabawy). Wystarczy, że będą w zasięgu wzroku.

18. Świadek nie ma partnerki, a świadkowa jest mężatką

Jeżeli nie chcesz siedzieć przy jednym stole, na przykład, z rodzicami, a do tego uważasz, że jeden gość obok pana młodego i dwoje obok panny młodej wygląda(ją) dziwnie (nieparzysta liczba osób), rozwiązaniem jest osobny stolik wyłącznie dla nowożeńców. Po raz kolejny przypominamy, że świadkowie mogą siedzieć gdzie indziej – wraz ze swoimi partnerami/rodzinami – ale w pobliżu nowożeńców.

19. Ksiądz jest gościem na weselu

Według zasad dobrego wychowania duchowny powinien zająć miejsce obok matki panny młodej. Nie musi siedzieć przy stole dla nowożeńców, ale dobrze, by przebywał w towarzystwie rodziców młodej pary i w niedalekiej odległości od nich. Jeśli księdzem jest, na przykład, kuzyn lub dobry znajomy (który udzielał lub nie udzielał ślubu), niech usiądzie wśród tych osób, które zna i lubi.

20. Goście na specjalnej diecie

Zaproszonym będzie miło, jeśli znajdą na stole weselnym potrawy, które mogą spożywać. Niezależnie od tego, czy będzie to wujek po operacji ze ścisłą dietą czy weganie, wegetarianie czy bezglutenowcy. Gdzie ich posadzić? Najlepiej blisko siebie, by ułatwić obsłudze podawanie specjalnych posiłków bez konieczności przemieszczania się po całej sali. O tym, jak jeszcze można oznaczyć stoły i o podawaniu posiłków gościom niespożywających konkretnych produktów pisaliśmy tutaj.

21. Miejsce dla zespołu/DJ-a, fotografa i kamerzysty

Przygotuj osobne miejsce dla ślubnych usługodawców. Napisz na winietkach: „Pan Fotograf”, „Zespół X” albo zaznacz na tablicy z planem sali, który stolik to ten dla obsługi.  1. Na podstawie: http://www.savoir-vivre.com.pl/?rozmieszczenie-gosci-przy-stole,170 ↩︎