Ślub cywilny i kościelny osobno. O dokumentach, wypisywaniu zaproszeń i obrączkach.


Ślub cywilny i kościelny osobno – kiedy?

Choć w Kościele Katolickim (od 1998 r.) i w innych (spis m.in. tutaj) można zawierać śluby konkordatowe, rozdzielenie ceremonii na cywilną i kościelną wciąż jest dopuszczalne – mogą odbyć się w tym samym dniu lub w dowolnym odstępie czasowym.

Dlaczego dwie uroczystości? Względy finansowe (wspólne ubieganie się o kredyt) i rozłożone w czasie przygotowania do „właściwego” wesela, przyspieszony ślub z powodu śmiertelnej choroby bliskiej osoby, dojrzenie do złożenia przysiąg przed Bogiem. Powodów może być wiele, a wśród nich także pogodzenie marzenia o ceremonii w plenerze i ślubowania w kościele (ponieważ o uroczystość konkordatową poza murami świątyni niełatwo; przeczytaj więcej).


Dokumenty

Jak wygląda ślub kościelny po ślubie cywilnym? Pomiędzy ceremoniami nie ma wielu różnic (msze przebiegają tak samo). Jako że nie ma on już skutków cywilnoprawnych, pary nie muszą wybierać się do Urzędu Stanu Cywilnego i podpisywać dokumentów o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Przed ślubowaniem przed Bogiem w Kościele Katolickim niezbędne będą: akty chrztu, bierzmowania (jeżeli zostało przyjęte), odbycie nauk przedmałżeńskich (niekiedy także tzw. Dni Skupienia), wizyta w Poradni Życia Rodzinnego, wygłoszenie zapowiedzi – punkty obowiązujące wszystkich narzeczonych chcących złożyć przysięgi w kościele. Dodatkowo pary będące już po ślubie cywilnym powinny przygotować akt małżeństwa do wglądu. Dokładny spis, czyli co po kolei i o ważności dokumentów tutaj.

Urlop okolicznościowy

Jeżeli panna młoda i/lub pan młody są zatrudnieni na umowę o pracę, z powodu ślubu (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy § 15 i § 16), mają prawo wnioskować o 2 dni urlopu okolicznościowego z zachowaniem wynagrodzenia. Otrzymają go jednak tylko pod warunkiem, że ceremonia będzie miała skutki cywilnoprawne (ślub cywilny i konkordatowy). Wolne udzielane jest na podstawie aktu małżeństwa (do wglądu dla pracodawcy), który po samej uroczystości kościelnej nie zostaje wystawiony. Warto wiedzieć, że z urlopu okolicznościowego skorzystać można było/skorzystać można podczas ślubu cywilnego, a podczas samej ceremonii kościelnej nie przysługuje on małżonkom. Czy pracodawca może udzielić dni wolnych z powodu ślubu kościelnego, gdy nie zostały one wykorzystane przy ślubie cywilnym? Może, ale nie jest to jego obowiązkiem.


Czy na ślubie kościelnym muszą być ci sami świadkowie co na cywilnym?

Nie, nie muszą. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego powinny być to dwie osoby[1], innych wytycznych nie ma (w tym co do płci). W dokumencie nie wspomina się też o wieku świadków, co w przypadku ślubu cywilnego i konkordatowego jest jasno zaznaczone[2] – zawsze muszą być pełnoletni. Świadkowie w razie potrzeby mają potwierdzić, że złożenie przysiąg małżeńskich miało miejsce. Nie mogą być zatem jednocześnie głusi i niewidzący. W przypadku ślubu kościelnego świadek może być z zasady niepełnoletni, innej wiary. Warto jednak tę kwestię skonsultować z duchownym, ponieważ często wymagają oni, by były to osoby, które wraz z małżonkami (ze względu na powagę zawieranego sakramentu) przyjmą komunię świętą. Ksiądz może zasugerować także wybór „nienagannych moralnie” bliskich, dorosłych.


Obrączki, suknia ślubna i inne

Podczas ślubu cywilnego małżonkowie wymieniają się już obrączkami, a w trakcie składania przysiąg w kościele, będą to robić ponownie. Pary mogą, oczywiście, kupić nowy komplet, ale nie jest to konieczne. Rozwiązaniem może być odświeżenie tych dotychczas noszonych u jubilera (pokrycie biżuterii rodem wydobywającym blask i zabezpieczającym przed uszkodzeniami, by służyły przez lata) i dodanie (dodatkowego) grawerunku.

Czy kobieta powinna zakładać białą suknię na ślub kościelny po latach (a do tego wianek i/lub welon)? Tak, jeśli ma na to ochotę – wiek, czas, który minął od ceremonii cywilnej i liczba dzieci, nie mają tu nic do rzeczy. O tym, co wypada, a co nie wypada pannie młodej będącej mamą, pisaliśmy tutaj.


Jakie nazwisko wypisać na zaproszeniu na ślub kościelny po cywilnym?

Jeżeli podczas podpisywania dokumentów o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa w USC została podjęta decyzja o zmianie nazwiska, po ceremonii cywilnej Anna Kowalska jest już Anną Kwiatkowską – po mężu, albo Anną Kowalską-Kwiatkowską (gdy wybrała wersję dwuczłonową). Nie ma sensu udawać, że jest inaczej, tym bardziej, gdy małżeństwem jesteście od kilku miesięcy/lat, wasi goście dobrze o tym wiedzą, a we wszystkich dokumentach widniejcie pod nowymi danymi. Podczas mszy ślubnej ksiądz poinformuje także, że jesteście już cywilnie związani.

Sposób przygotowania zaproszeń na ceremonię wyznaniową:

  • z pominięciem nazwisk;
  • z podaniem obecnie noszonego nazwiska/noszonych nazwisk;
  • z dopiskiem z domu – z d.

W przypadku podwójnego nazwiska u obojga małżonków warto wybrać wersję z samymi imionami (krótszą) lub z podaniem obydwu członów (Anna i Jan Kowalscy-Kwiatkowscy mają zaszczyt zaprosić...). Gdy dwa nazwiska nosi tylko żona/mąż, do wyboru jest kilka opcji – widoczne na grafice poniżej – lub z podaniem pełnych danych: Anna Kowalska-Kwiatkowska i Jan Kwiatkowski.


Jak wypisać zaproszenia na ślub kościelny po cywilnym

Jak wypisać zaproszenia na ślub kościelny po cywilnym – przykłady.


Pamiętaj!

  • Razem z obecnym partnerem wziąłeś już ślub cywilny, a teraz planujecie ślub wyznaniowy, ale wcześniej obydwoje/jedno z Was brało już rozwód cywilny? Możecie wziąć ślub kościelny tylko wtedy, gdy poprzednie małżeństwo nie było zawierane przed Bogiem (ceremonia konkordatowa, kościelna). W przeciwnym razie konieczne będzie ubieganie się także o stwierdzenie nieważności poprzedniego małżeństwa – czyli o tak zwany rozwód kościelny[3].

  • Ceremonia kościelna może odbyć się bez odprawiania mszy świętej. Sprawdź, jak wygląda i kiedy można ją zorganizować.  1. Kodeks Prawa Kanonicznego Kan. 1108 § 1. ↩︎

  2. Kodeks rodzinny i opiekuńczy Art. 7. § 1, art. 8. § 2. ↩︎

  3. Więcej na ten temat m.in. tutaj. ↩︎