Ślub kościelny po cywilnym. Formalności i przygotowania

Ślub cywilny i kościelny osobno. O dokumentach, wypisywaniu zaproszeń i obrączkach.


Ślub cywilny i kościelny osobno – kiedy?

Choć w Kościele Katolickim (od 1998 r.) i w innych (spis tutaj) można zawierać śluby konkordatowe, rozdzielenie ceremonii na cywilną i kościelną wciąż jest dopuszczalne – mogą odbyć się w tym samym dniu lub w dowolnym odstępie czasowym.

Dlaczego dwie uroczystości? Względy finansowe (wspólne ubieganie się o kredyt) i rozłożone w czasie przygotowania do „właściwego” wesela, przyspieszony ślub z powodu śmiertelnej choroby bliskiej osoby, dojrzenie do złożenia przysiąg przed Bogiem. Powodów może być wiele, a wśród nich także pogodzenie marzenia o ceremonii w plenerze i ślubowania w kościele (ponieważ o uroczystość konkordatową poza murami świątyni niełatwo; przeczytaj więcej).


Dokumenty

Jak wygląda ślub kościelny po ślubie cywilnym? Pomiędzy ceremoniami nie ma wielu różnic (msze przebiegają tak samo). Jako że nie ma on już skutków cywilnych, pary nie muszą wybierać się do Urzędu Stanu Cywilnego i podpisywać dokumentów o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Przed ślubowaniem przed Bogiem w Kościele Katolickim niezbędne będą: akty chrztu, bierzmowania (jeżeli zostało przyjęte), odbycie nauk przedmałżeńskich, wizyta w Poradni Życia Rodzinnego, wygłoszenie zapowiedzi – punkty obowiązujące wszystkich narzeczonych chcących złożyć przysięgi w kościele. Dodatkowo pary będące już po ślubie cywilnym powinny przygotować akt małżeństwa do wglądu. Dokładny spis, czyli co po kolei i o ważności dokumentów tutaj.

Urlop okolicznościowy

Jeżeli panna młoda i/lub pan młody pracują na umowę o pracę, z powodu ślubu (zgodnie z Kodeksem Pracy) mogą wnioskować o 2 dni urlopu okolicznościowego z zachowaniem wynagrodzenia. Otrzymają go jednak tylko pod warunkiem, że ceremonia będzie miała skutki cywilno-prawne (ślub cywilny i konkordatowy). Wolne udzielane jest na podstawie aktu małżeństwa (do wglądu dla pracodawcy), który po samej uroczystości kościelnej nie zostaje wystawiony. Warto wiedzieć, że z urlopu okolicznościowego skorzystać można było/skorzystać można podczas ślubu cywilnego, a podczas samej ceremonii kościelnej nie przysługuje on małżonkom.


Czy na ślubie kościelnym muszą być ci sami świadkowie co na cywilnym?

Nie, nie muszą. Świadków wybieramy dwóch, płeć nie ma znaczenia. Ważne, by osoby te złożyły podpisy podczas uroczystości i w razie potrzeby poświadczyły, że ceremonia się obyła. O ile przy ślubie cywilnym i konkordatowym świadkowie muszą być pełnoletni, przy ceremonii wyłącznie kościelnej takiego wymogu nie ma. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego:

Prawo kodeksowe nie precyzuje wymogów dotyczących osób, które mają być świadkami. W oparciu o normy ogólne funkcję świadka zwykłego ważnie wypełnia osoba ochrzczona lub nieochrzczona, nawet niepełnoletnia, byleby w razie potrzeby mogła zaświadczyć o zawarciu danego związku małżeńskiego1.

Księża mogą jednak zasugerować, by była to osoba „bez zarzutów natury moralnej”, niemająca mniej niż 14 lat. Na pewno świadkiem nie mogą być kobiety i mężczyźni będący jednocześnie głusi i niewidomi. Więcej na temat wymogów i nie tylko tutaj.


Obrączki, suknia ślubna i inne

Podczas ślubu cywilnego małżonkowie wymieniają się już obrączkami, a w trakcie składania przysiąg w kościele, będą to robić ponownie. Pary mogą, oczywiście, kupić nowy komplet, ale nie jest to konieczne. Rozwiązaniem może być odświeżenie tych dotychczas noszonych u jubilera (pokrycie biżuterii rodem wydobywającym blask i zabezpieczającym przed uszkodzeniami, by służyły przez lata) i dodanie (dodatkowego) grawerunku.

Czy kobieta powinna zakładać białą suknię na ślub kościelny po latach (a do tego wianek i/lub welon)? Tak, jeśli ma na to ochotę – wiek, czas, który minął od ceremonii cywilnej i liczba dzieci nie mają tu nic do rzeczy. O tym, co wypada, a co nie wypada pannie młodej będącej mamą, pisaliśmy tutaj.


Jakie nazwisko wypisać na zaproszeniu na ślub kościelny po cywilnym?

Jeżeli podczas podpisywania dokumentów o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa w USC została podjęta decyzja o zmianie nazwiska, po ceremonii cywilnej Anna Kowalska jest już Anną Kwiatkowską – po mężu, albo Anną Kowalską-Kwiatkowską (gdy wybrała wersję dwuczłonową). Nie ma sensu udawać, że jest inaczej, tym bardziej, gdy małżeństwem jesteście od kilku miesięcy/lat, wasi goście dobrze o tym wiedzą, a we wszystkich dokumentach widniejcie pod nowymi danymi. Podczas mszy ślubnej ksiądz poinformuje także, że jesteście już cywilnie związani.

Sposób przygotowania zaproszeń na ceremonię wyznaniową:

  • z pominięciem nazwisk;
  • z podaniem obecnie noszonego nazwiska/noszonych nazwisk;
  • z dopiskiem z domu – z d.

W przypadku podwójnego nazwiska u obojga małżonków warto wybrać wersję z samymi imionami (krótszą) lub z podaniem obydwu członów (Anna i Jan Kowalscy-Kwiatkowscy mają zaszczyt zaprosić...). Gdy dwa nazwiska nosi tylko żona/mąż, do wyboru jest kilka opcji – widoczne na grafice poniżej – lub z podaniem pełnych danych: Anna Kowalska-Kwiatkowska i Jan Kwiatkowski.


Jak wypisać zaproszenia na ślub kościelny po cywilnym

Jak wypisać zaproszenia na ślub kościelny po cywilnym – przykłady.


Pamiętaj!

  • Ślub kościelny po rozwodzie cywilnym jest możliwy, pod warunkiem, że poprzednie małżeństwo nie zostało zawarte przed Bogiem. W przeciwnym razie konieczne będzie ubieganie się o stwierdzenie nieważności poprzedniego związku – tzw. rozwód kościelny.

  • Ceremonia kościelna może odbyć się bez odprawiania mszy świętej. Sprawdź, jak wygląda i kiedy można ją zorganizować.


  1. Na podstawie https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/prmalzenskie06.html

Lista zadań ślubnych

Mr. Planner

Bezpłatna aplikacja z listą zadań ślubnych
dostosowaną do polskich realiów.

Dowiedz się więcej
keyboard_arrow_up