Kiedy i co dostarczyć do kancelarii parafialnej? Jaką opłatę wnieść, by uzyskać zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego? Ile ważne są akty chrztu i bierzmowania? Już nie musisz się zastanawiać. Poniżej odpowiedzi i aktualny harmonogram dostarczania dokumentów niezbędnych do zawarcia ślubu konkordatowego[1].


Jak najszybciej

Nie zwlekaj z wyborem parafii i wizytą u księdza. Może się okazać, że wymarzona godzina, dzień, miesiąc, a nawet rok będą musiały ulec zmianie, bo wszystkie terminy od dawna są zajęte. Jeśli zdecydowaliście się na ślub w tzw. trzeciej parafii, sprawdź, co musisz załatwić.

Od 6 do 3 miesięcy przed ceremonią do kancelarii parafialnej dostarcz:

  • akty chrztu;
  • akty bierzmowania;

Punkt dotyczy wyłącznie osób, które przystąpiły do sakramentu. Bierzmowanie nie jest konieczne do zawarcia ślubu kościelnego. Wyjaśnienie tutaj. By uzyskać dokumenty, udaj się do parafii, w której przyjąłeś chrzest.

  • dowody osobiste/paszporty;
  • zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa przy ceremonii konkordatowej;

Otrzymasz je w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego. Potrzebujesz dowodów osobistych lub paszportów i potwierdzenia wniesienia opłaty skarbowej (84 zł). Uwaga! Opłatę musisz wnieść do USC, w którym zostanie wystawiony akt małżeństwa. Od marca 2015 roku nie musisz przynosić odpisów aktów urodzenia, ale urzędnik może potrzebować od kilku dni do kilku tygodni na migrację Waszych danych. Przed wizytą warto więc wykonać telefon i poprosić pracownika USC o pobranie aktów/dopytać o tę kwestię, a kolejno umówić się na konkretny termin podpisania dokumentów, by zaoszczędzić czas. Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa w większości przypadków wydawane jest jednak od ręki. Może je odebrać tylko panna młoda/pan młody, ale na pierwszej wizycie muszą być obecni oboje narzeczeni. Podczas spotkania ustalane są również przyszłe nazwiska małżonków i ich dzieci.

Od tygodnia do dnia przed ślubem dostarcz:

  • potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi;

Zapowiedzi są niezbędne do udzielenia sakramentu i muszą odbyć się zarówno w parafii narzeczonej, jak i narzeczonego. Para młoda sama prosi o ich wygłoszenie.

  • zaświadczenie spowiedzi przedślubnej;
  • dokument potwierdzający ukończenie kursu przedmałżeńskiego i wizytę w Poradni Życia Rodzinnego (ewentualnie również w tzw. Dniach Skupienia).

Para młoda może zostać zwolniona z kursu. Wymagany jest certyfikat potwierdzający obecność na lekcjach przedmałżeńskich (podczas nauki w szkole średniej). Warunek konieczny – dokument muszą mieć i narzeczona, i narzeczony. Zaświadczenie nie obejmuje wizyty w Poradni. Niestety wielu księży zaświadczenia nie uznaje. Zdarza się, że nawet, dodatkowo, prosi o ostatnie świadectwo szkolne i ocenę z religii! Zapytaj swojego proboszcza o tę kwestię.

Po dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów, razem z księdzem, spiszecie protokół przedślubny. Podacie dane osobowe i odpowiecie na sporo pytań intymnych.

Dzień ślubu

Niezbędne będą dowody osobiste lub paszporty pary młodej i świadków.


Pamiętaj!

Wszystkie dokumenty, tj. akty chrztu, bierzmowania, zaświadczenie o braku zastrzeżeń do zawarcia małżeństwa z USC i potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi są ważne przez 6 miesięcy (zdarza się, że księża na aktach chrztu i bierzmowania nanoszą datę, która wskazuje, że dokumenty przestaną być aktualne za 3 miesiące lub upierają się, że tak jest. Wynika to z decyzji konkretnego duchownego, nie jest to obowiązujący wszystkich termin. Jeśli na otrzymanych kartkach nie widnieje żadna data, ważne są przez 6 miesięcy!). Muszą być aktualne w dniu ślubu, dlatego o wszystkie dokumenty zadbaj najwcześniej pół roku przed ceremonią. Nauki przedmałżeńskie i wizyta w Poradni są bezterminowe.


ŚLUB KOŚCIELNY PO CYWILNYM? SPRAWDŹ, CO WARTO WIEDZIEĆ  1. Wpis przygotowany na podstawie danych z portalu Ministerstwa Cyfryzacji obywatel.gov.pl i z urzędów. Ostatnia aktualizacja: 2.01.2019 r. ↩︎