Ślub konkordatowy – co po kolei. Formalności

Kiedy i co dostarczyć do kancelarii parafialnej? Jaką opłatę wnieść, by uzyskać zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego? Ile ważne są akty chrztu i bierzmowania? Już nie musisz się zastanawiać. Poniżej odpowiedzi i aktualny harmonogram dostarczania dokumentów niezbędnych do zawarcia ślubu kościelnego1.


Jak najszybciej

Nie zwlekaj z wyborem parafii i wizytą u księdza. Może się okazać, że wymarzona godzina, dzień, miesiąc, a nawet rok będą musiały ulec zmianie, bo wszystkie terminy od dawna są zajęte. Jeśli zdecydowaliście się na ślub w tzw. trzeciej parafii, sprawdź, co musisz załatwić.

Od 6 do 3 miesięcy przed ceremonią do kancelarii parafialnej dostarcz:

  • akty chrztu;
  • akty bierzmowania;

Punkt dotyczy wyłącznie osób, które przystąpiły do sakramentu. Bierzmowanie nie jest konieczne do zawarcia ślubu kościelnego. Wyjaśnienie tutaj. By uzyskać dokumenty, udaj się do parafii, w której przyjąłeś chrzest.

  • dowody osobiste/paszporty;
  • zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa przy ceremonii konkordatowej;

Otrzymasz je w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego. Potrzebujesz dowodów osobistych lub paszportów i potwierdzenia wniesienia opłaty skarbowej (84 zł). Uwaga! Opłatę musisz wnieść do USC, w którym zostanie wystawiony akt małżeństwa. Od marca 2015 roku nie musisz przynosić odpisów aktów urodzenia. Zaświadczenie w większości przypadków wydawane jest od ręki (niektóre urzędy potrzebują 2-3 tygodni na weryfikację Waszych danych). Może je odebrać tylko panna młoda/pan młody, ale na pierwszej wizycie muszą być obecni oboje narzeczeni. Podczas spotkania ustalane są również przyszłe nazwiska małżonków i ich dzieci.

Od tygodnia do dnia przed ślubem dostarcz:

  • potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi;

Zapowiedzi są niezbędne do udzielenia sakramentu i muszą odbyć się zarówno w parafii narzeczonej, jak i narzeczonego. Para młoda sama prosi o ich wygłoszenie.

  • zaświadczenie spowiedzi przedślubnej;
  • dokument potwierdzający ukończenie kursu przedmałżeńskiego i wizytę w Poradni Życia Rodzinnego (ewentualnie również w tzw. Dniach Skupienia).

Para młoda może zostać zwolniona z kursu. Wymagany jest certyfikat potwierdzający obecność na lekcjach przedmałżeńskich (podczas nauki w szkole średniej). Warunek konieczny – dokument muszą mieć i narzeczona, i narzeczony. Zaświadczenie nie obejmuje wizyty w Poradni. Niestety wielu księży zaświadczenia nie uznaje. Zdarza się, że nawet, dodatkowo, prosi o ostatnie świadectwo szkolne i ocenę z religii! Zapytaj swojego proboszcza o tę kwestię.

Po dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów, razem z księdzem, spiszecie protokół przedślubny. Podacie dane osobowe i odpowiecie na sporo pytań intymnych.

Dzień ślubu

Niezbędne będą dowody osobiste lub paszporty pary młodej i świadków.


Pamiętaj!

Wszystkie dokumenty, tj. akty chrztu, bierzmowania, zaświadczenie o braku zastrzeżeń do zawarcia małżeństwa z USC i potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi są ważne przez 6 miesięcy (zdarza się, że księża na aktach chrztu i bierzmowania nanoszą datę, która wskazuje, że dokumenty przestaną być aktualne za 3 miesiące lub upierają się, że tak jest. Wynika to z decyzji konkretnego duchownego, nie jest to obowiązujący wszystkich termin. Jeśli na otrzymanych kartkach nie widnieje żadna data, ważne są przez 6 miesięcy!). Muszą być aktualne w dniu ślubu, dlatego o wszystkie dokumenty zadbaj najwcześniej pół roku przed ceremonią. Nauki przedmałżeńskie i wizyta w Poradni są bezterminowe.


ŚLUB KOŚCIELNY PO CYWILNYM? SPRAWDŹ, CO WARTO WIEDZIEĆ


  1. Wpis przygotowany na podstawie danych z portalu Ministerstwa Cyfryzacji obywatel.gov.pl i z urzędów. Ostatnia aktualizacja: 2.01.2018 r.

Lista zadań ślubnych

Mr. Planner

Bezpłatna aplikacja z listą zadań ślubnych
dostosowaną do polskich realiów.

Dowiedz się więcej
keyboard_arrow_up