To musisz wiedzieć, zanim udasz się do USC, by zarezerwować datę ślubu cywilnego w urzędzie[1].


Mieszkacie w Sopocie, jedno z Was urodziło się w Olsztynie, drugie w Warszawie, a chcecie wziąć ślub cywilny w urzędzie w Zakopanem? Nie ma problemu! Możecie wybrać dowolny punkt na terenie całego kraju. By ustalić datę ceremonii w USC obecni muszą być oboje narzeczeni. Wspólnie udajcie się do wybranego wcześniej urzędu, w którym zamierzacie złożyć przysięgi.

Pamiętaj!

W niektórych urzędach należy najpierw zarezerwować (telefonicznie, e-mailowo lub poprzez specjalny system na stronie www USC) wizytę, by referent mógł interesantom poświęcić wystarczająco dużo czasu na dopełnienie przedślubnych formalności. To również wygoda dla narzeczonych, którzy zamiast czekać w kolejce, stawiają się w USC o ustalonej wcześniej godzinie. Dowiedz się, jak to wygląda w wybranym przez Was punkcie i czy na pewno możecie załatwić sprawę „z ulicy”.


Jeśli chcecie założyć rodzinę np. 5 września 2020, formalności związane z rezerwacją daty dopełnicie od 5 marca 2020. Dlaczego? Podczas wizyty w urzędzie narzeczona i narzeczony podpisują dokumenty o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa, które ważne są tylko 6 miesięcy i muszą być aktualne w dniu ceremonii. Do urzędu stanu cywilnego wybierzcie się więc najwcześniej na pół roku przed wybraną datą. W trakcie wizyty ustalane są także przyszłe nazwiska żony, męża i ich dzieci.

Pamiętaj!

  • Może się zdarzyć, że dzień, w którym chcielibyście wziąć ślub, będzie cieszył się dużą popularnością wśród przyszłych małżonków (jak na przykład 18.08.2018 ze względu na ładną datę). Im wcześniej udacie się więc do urzędu, aby dopełnić formalności, tym lepiej. Będziecie mieć szansę na wybór najbardziej odpowiadającej Wam godziny ceremonii.

Ślub cywilny w urzędzie zawrzemy najwcześniej po miesiącu od złożenia zapewnień o nieistnieniu przeszkód do zostania żoną i mężem. Po podpisaniu dokumentów np. 6 maja 2019, najszybszy termin ceremonii to 6 czerwca 2019. W wyjątkowych sytuacjach (np. z powodu choroby panny młodej/pana młodego czy członka rodziny) wnioskować można o szybsze udzielenie ślubu. Wówczas konieczne jest dostarczenie do wybranego urzędu odpowiedniego pisma z uzasadnieniem i dokumentami potwierdzającymi kłopoty ze zdrowiem. Za udzielenie zgody za skrócenie czasu oczekiwania na ślub konieczne jest wniesienie opłaty skarbowej w wysokości 39 zł.Co przygotować

Na spotkanie w sprawie rezerwacji daty ślubu w urzędzie potrzebne są tylko ważne dowody osobiste lub paszporty.

Dodatkowe dokumenty konieczne są w wyjatkowych sytuacjach, np. wtedy gdy[2]:

  • kobieta jest niepełnoletnia, ale ukończyła 16 lat;
  • narzeczona/narzeczony jest obywatelem Polski, ale nie ma polskich aktów stanu cywilnego;
  • panna młoda/pan młody jest cudzoziemcem.

Za późniejsze wystawienie aktu małżeństwa każda para musi zapłacić 84 zł i w dniu
rezerwacji terminu ceremonii dostarczyć dowód wniesienia opłaty skarbowej. Płatności można dokonać w kasach urzędu albo online. [Jedno z nas podczas wizyty zostało skierowane do odpowiedniego pokoju, by uregulować należność i od ręki uzyskło potwierdzenie, które włączono do akt. Upewnijcie się, czy tak samo działa to w wybranym przez Was urzędzie – być może należy zrobić to przed spotkaniem lub poza USC (przelewem) i przynieść potwierdzenie jego wykonania].


Przebieg spotkania

W trakcie wizyty pracownik USC zadaje narzeczonym kilka pytań do statystyk (m.in. prosi o podanie wykształcenia). Po sporządzeniu dokumentu o braku przeciwwskazań do założenia rodziny, ustaleniu przyszłych nazwisk małżonków i ich dzieci oraz po otrzymaniu potwierdzenia uregulowania opłaty skarbowej, urzędnik przedstawia narzeczonym wniosek o udzielenie ślubu do wglądu. Panna młoda i pan młody przed podpisem sprawdzają, czy wszystkie dane są prawidłowe. Kierownik USC upewnia się, że wszystkie informacje w dokumencie są zgodne ze stanem faktycznym i gotowe! [My na koniec otrzymaliśmy wizytówkę z datą i godziną ślubu oraz informacje, z kim możemy kontaktować się w takich sprawach jak oprawa muzyczna czy podanie gościom szampana, ile wcześniej i gdzie zgłosić się przed ceremonią ze świadkami].


Formalności przestawione we wpisie dotyczą wszystkich osób, które przygotowują się do ślubu cywilnego. Jeżeli chcecie pobrać się w plenerze, sprawdź listę dodatkowych spraw do załatwienia, klikając przycisk poniżej.

ŚLUB CYWILNY W PLENERZE – DODATKOWE FORMALNOŚCI  1. Wpis przygotowany na podstawie informacji z oficjalnej strony Ministerstwa Cyfryzacji obywatel.gov.pl. Ostatnia aktualizacja 15.07.2019. ↩︎

  2. Więcej na ten temat dowiesz się w wybranym na ślub urzędzie stanu cywilnego i na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. ↩︎