Niezależnie od tego, czy rodzice angażują się w organizację wesela (wspierają duchowo, materialnie), czy nie – ślub to dobry moment, by im podziękować. Nie tylko za pomoc w dopięciu przyjęcia na ostatni guzik, ale i wychowanie. Choć od dawna nie mieszkacie pod jednym dachem, może jesteście też całkowicie niezależni finansowo, to właśnie ślub jest symbolem rozpoczęcia nowej drogi. Tu pojawia się jednak problem, co dać rodzicom na podziękowanie, kiedy „dziękuję” i bukiet kwiatów to za mało.


Tego unikaj


Kosze prezentowe, a w nich czekoladki, herbata, a nawet żel pod prysznic? Pomyśl, czy rodzice, którzy wspierają finansowo organizację Waszego wesela (albo i nie) naprawdę tego potrzebują? Bombonierki wręczamy z okazji imienin, urodzin, Dnia Matki. Ślub to przecież eleganckie przyjęcie, a zestaw kosmetyków kupionych w popularnej drogeryjnej sieci sklepów nie wygląda zbyt dobrze. Kiedy tacie zabraknie herbaty to też po prostu ją sobie kupi.


Jaki prezent dla rodziców od pary młodej


1. Las w słoiku

Brzmi abstrakcyjnie? Kawałek lasu można mieć na wyłączność, i to w mieście! W słoiku zostają zamknięte ziemia, mech, paprocie, ale też drzewka bonsai czy storczyki. Wytwarza się ekosystem, dzięki czemu w szklanym naczyniu rośliny zachowują się tak, jak w środowisku naturalnym. Po odchyleniu wieczka w domu unosi się zapach lasu. To alternatywa dla kwiatów ciętych i doniczkowych. Słój zachwyca i dobrze prezentuje się w każdym wnętrzu. Oryginalne podziękowania dla rodziców można zrobić samemu lub zamówić gotowe, na przykład od Las w słoiku.


Las w słoiku
Źródło zdjęcia: Las w słoiku Bonsai zamknięte w szklanym naczyniu jako jeden z pomysłów na prezent dla rodziców na wesele.


2. Wyjazd

Weekend w SPA dla dwojga albo jednodniowy relaks tylko dla mam, a dla ojców rejs wędkarski po Bałtyku. Wspomnienia są najpiękniejszym prezentem! Rezerwacja pobytu w ośrodku rehabilitacyjno-wypoczynkowym, jeśli rodzice mają problemy ze zdrowiem i chcecie zafundować im relaks połączony ze specjalistycznymi zabiegami. W Kołobrzegu, Ciechocinku czy Krynicy Zdrój. Wycieczka promem Stena Line na trasie Gdynia-Karlskrona bez schodzenia na ląd, zwiedzanie Szwecji w opcji dla seniorów. City break, czyli odkrywanie miasta, w którym jeszcze nie byli – sobota i niedziela w Trójmieście, a może Berlin i Praga? Lot balonem, wycieczka all inclusive. Opcji jest wiele, można postawić na voucher do wykorzystania w dowolnym terminie albo zapytać wprost o wolne dni.

3. Wyjście

Kiedy rodzice są zabiegani, nieco zaniedbali własny związek lub, zwyczajnie, kilkudniowy/daleki wyjazd odpada, można zorganizować im wyjście tylko we dwoje. Do teatru, opery, na film z muzyką na żywo, na koncert (na przykład muzyki filmowej, gwiazdy z lat młodości), kabaret, na masaż dla dwojga, saunę.

4. Drzewko do ogrodu

Let love grow, czyli niech miłość kwitnie. Drzewka to wyjątkowe podziękowania dla rodziców. Kiedy mama i tata mają ogród, albo ich dumą jest balkon, podarowanie im nowej rośliny to doskonały prezent. Co wybrać? Klon, drzewo oliwne lub owocowe duo – szczep dwóch odmian śliwy, gruszy czy jabłoni, które rosną w zgodzie. To bezsprzeczne nawiązanie do połączenia węzłem małżeństwa kobiety i mężczyzny, którzy podobnie jak drzewka duo, potrafią żyć w symbiozie, choć nie są identyczni. Pamiątka na lata, a zebranymi plonami można w przyszłości obdarowywać wnuki! Drzewko w ładnej donicy łatwo przygotować na własną rękę, ale można kupić zestaw z ziemią, łopatką i kartką z życzeniami, np. od podarujdrzewko.pl.


Podarujdrzewko.pl
Źródło zdjęcia: Podarujdrzewko.pl Klon Ginnala w ozdobnym pudełku i z akcesoriami do sadzenia.


5. Wspólny wypad

Kiedy ostatnio wychodziliście gdzieś z rodzicami? Nic nie sprawi im takiej przyjemności, jak wspólnie spędzony wieczór. Zarezerwujcie stolik w dobrej restauracji z pysznym jedzeniem i spędzicie kilka godzin razem, po prostu rozmawiając. Na jedno spotkanie możecie zaprosić i rodziców, i teściów, podczas którego podziękujecie za wszystko i powspominacie wesele. Nic nie stoi na przeszkodzie, byście wspólnie wybrali się też do SPA (albo w dalszą podróż w ramach poślubnego relaksu) czy na degustację win.

6. Prezent praktyczny

Rodzice są kawoszami i marzą o ekspresie do kawy, mama zawsze mówi, że przydałaby jej się nowa zastawa stołowa i mikser planetarny, tata z czułością wspomina swój gramofon z młodości. Dlaczego by nie podarować im tego obrazu, który, jak sami twierdzą, idealnie pasowałby do salonu, ale nigdy go nie kupili, czy rowerów, ponieważ aktywnie spędzają wolny czas, a ich jednoślady nie prezentują się już najlepiej. A może ekologiczne, luksusowe kosmetyki dla mam i ojców (do pielęgnacji brody) i perfumy? Co podarować rodzicom na prezent, wiedzą tylko dzieci, czasem wystarczy tylko obrać właściwy kierunek.

7. Album ze zdjęciami

Stary, dobry album ze zdjęciami. Nie będzie zajmował wiele miejsca, nie musi być wyeksponowany w centralnym punkcie mieszkania. Można wyjąć go w razie potrzeby i odświeżyć wspomnienia. Co w nim umieścić? Fotografie z dzieciństwa, czasów nastoletnich, a zostawić miejsce na te ze ślubu. Album może składać się też wyłącznie ze zdjęć z wesela, a wręczać nie trzeba go przecież w dniu uroczystości.


Pamiętaj!

  • Nie ma nic złego w podarowaniu rodzicom koszów/skrzynek z kilkoma prezentami, ale warto przemyśleć, co do nich włożyć. Żele pod prysznic i popularne czekoladki to rzeczy (whisky i kawa też), które mamy i ojcowie mogą mieć na wyciągnięcie ręki, a okazja jest przecież wyjątkowa. Warto przemyśleć i nie wybierać przypadkowych rzeczy.

  • Nie musisz wydawać majątku, brać chwilówki i wstępować na nową drogę życia z kredytem. Czasem zwyczajne: „Dziękujemy, kochamy was” wystarczy, a do tego zaproszenie na obiad i wspólne obejrzenie zdjęć z wesela. To też będą wyjątkowe podziękowania dla rodziców.

  • Mamy mogą dostać biżuterię (bransoletka, wisiorek z symbolem nieskończoności), a ojcowie zegarki. Uwaga! Nie przesadźcie z wielkimi grawerami, przecież rodzice nie zapomną od kogo to prezent!

  • Rodzice panny młodej i pana młodego nie muszą dostać identycznych prezentów. Niech będą dopasowane do każdego indywidualnie i warte mniej więcej tyle samo.

  • Upominków nie musisz wręczać przy wszystkich gościach, czasem lepiej to zrobić na osobności. Sprawdź, kiedy i co z podziękowaniami, gdy rodzice nie żyją, są w separacji i nie mamy z nimi dobrego kontaktu.

  • Każdy rodzic jest inny. Dla jednego taty zegarek to strata pieniędzy, bo ich nie nosi; dla drugiego – prezent idealny. Podobnie jest ze SPA i różnymi pomysłami na wyjazdy i wyjścia.