Nietrafione prezenty to takie, z którymi nie wiesz, co zrobić. Gdzie położyć, gdzie schować. Szykujesz podziękowania dla gości weselnych? Oto 9 rzeczy, których nikt nie chce dostać.


1. Kubek, kieliszek i inne kuchenne akcesoria

Rzeczy, które wszyscy mają i nie potrzebują kolejnych. Tym bardziej z wygrawerowaną datą ślubu znajomego czy kuzynki.

2. Podkładki pod szklanki/kubki

Jeśli rozważasz hurtowo kupić korkowe podkładki, a na nich umieścić zdjęcie, od razu możesz wyrzucić pieniądze do kosza. Brutalne, ale prawdą jest, że nikt z takiego prezentu się nie ucieszy! Tak, drewniane podkładki wyglądają świetnie w niemal każdym wnętrzu i możesz o nich pomyśleć (ale to kolejny bibelot). O ile umieścisz na nim imię gościa (prezent i winietka w jednym), albo spersonalizowany cytat/napis. Może to być świetna pamiątka ze ślubu i nikt na pewno nie zapomni od kogo. Inicjałów i dat nie potrzeba!

3. Magnesy

Nie mamy nic przeciwko zbieraniu magnesów. Te z podróży mogą być świetną pamiątką, te ze ślubu koleżanki (z datą ślubu czy zdjęciem Młodej Pary) niekoniecznie. Hej, kto codziennie chciałby oglądać twarz szwagra albo synowej za każdym razem, gdy wchodzi do kuchni? ;) Nawet jeśli magnes się komuś spodoba, nie wszyscy pokryli ściany farbą tablicową. Większość natomiast zabudowała lodówki.

4. Figurki aniołków, wszystkie gipsowe i porcelanowe bibeloty, serduszka szczęścia i słoniki

Tak zwane kurzołapy. Wszystkie rzeczy, które: albo zostaną upchnięte na dnie szuflady, albo trafią od razu do kosza, albo nawet nie zostaną zabrane ze stołu weselnego. Czasem trudno trafić w gust najbliższych, prawda? A co dopiero 20 czy 100 osób, które widujemy sporadycznie, albo których w ogóle nie znamy. Choć nie wiem jak piękny wydaje Ci się ten porcelanowy słonik, dla kogoś, bądźmy szczerzy, może być tandetny. Nie da się dogodzić wszystkim, więc zamiast wyrzucać pieniądze w błoto, postaw na coś praktyczniejszego.

5. Przypinki

Nawet jeśli nadrukujesz na nich imię, zabawny tekst, albo przypiszesz role: „Mama Pana Młodego”, „Świadkowa”, by ułatwić gościom komunikację – przypinki i tak będą dziurawić ubrania. A po kilku godzinach większość z nich trafi do kosza. O znaczkach z napisami: „Dziękujemy, Anna i Jan Kowalscy 12.04.2017”, „Życzymy dobrej zabawy” od razu zapomnij! Za pieniądze, które zaoszczędzisz na przypinkach, idź na kawę z drugą połówką.

6. Breloczki

Filcowe, drewniane, z wygrawerowanymi inicjałami Pary Młodej, z miłosnym cytatem. Opowiedz sobie na pytanie: czy wujek Stasiek chciałby dostać breloczek-sówkę? No właśnie.

7. Otwieracze do piwa, korkociągi

W domu powinien znaleźć się otwieracz do piwa i korkociąg. W naszym są 3 sztuki... każdego. Wszystkie to prezenty. Używamy jednego, rzadko, reszta przepadła w czeluściach kuchni. Za kolejny korkociąg i otwieracz do piwa, tym bardziej z wesela, podziękujemy. Jak większość gości.

8. Długopisy

Najtańszy gadżet reklamowy. Z nazwą marki albo logo, rozdawany w bankach i urzędach. Owszem, czasem się przydaje, choć niewiele mamy dziś okazji, by go używać. Przygotowanie długopisu z grawerem jako podziękowanie dla gości? Mało eleganckie. Kwiaty, piękna zastawa, a tuż obok zafoliowane długopisy... Zdecydowanie nie!

9. Świeczki

Świece same w sobie nie są bardzo złym pomysłem, ale... No właśnie, ale. Pojawia się problem. Wśród zaproszonych są także panowie, a dla większości z nich świece to zbędna rzecz w domu. Jasne, mąż może oddać prezent żonie, ale to chyba nie o to chodzi, prawda? Druga sprawa – świeca-jabłko może świetnie wkomponować się w motyw wesela, ale niekoniecznie w wystrój salonu znajomej z pracy. Zwykły tealight też wypada kiepsko, a ze świecami jak z perfumami, ten sam zapach nie będzie pasował każdemu (no, chyba że będą bezzapachowe, ale to wciąż nie to).


Pamiętaj!

  • Nie rób z wesela konferencji prasowej, na której zaproszonym rozdawane są gadżety z logo (tu z inicjałami, datą ślubu czy zdjęciem Młodej Pary).

  • Jeśli decydujesz się na upominki, skup się na rzeczach praktycznych, które nie będą zalegać w domu i nie sprawią problemu – miętówki/gumy do żucia do wykorzystania jeszcze w trakcie wesela, coś słodkiego na później, minisłoiczki z miodem lub dżemem, domowa nalewka. Lista rzeczy, których nikt nie chce dostać mogłaby być o wiele dłuższa (oprócz wymienionych widzieliśmy też mydła, lusterka czy... skarpetki w serduszka).

  • W ramach podziękowania możesz dać gościom wódkę i ciasto, jak w większości regionów w Polsce. Zwyczaj obdarowywania gości „czymś ekstra” przywędrował do nas zza oceanu.

  • Wesele jest tak samo dla zaproszonych, jak dla młodej pary, nie musisz zaciągać kredytów, by dać gościom czekoladki, albo wymyślać czegoś na siłę, bo taka akurat panuje moda.

  • Podczas ślubnych przygotowań możesz pominąć punkt: „Podziękowania dla gości”, bo bez tego wesele i tak się odbędzie. Jedzenie i dobra muzyka powinny wystarczyć (tym bardziej, gdy planujesz dodatkowe atrakcje, np. fotobudkę).