Co warto wiedzieć przed ceremonią konkordatową. 13 pytań, które trzeba zadać księdzu przed ślubem. O tym, czy można wybrać się na pierwsze spotkanie z duchownym w pojedynkę i dlaczego nie zatajać mieszkania pod wspólnym dachem.


Jeżeli wybraliście już parafię (panny młodej, pana młodego lub inną, tzw. trzecią[1]), czas umówić się na spotkanie z księdzem (w miejscu, w którym ma odbyć się ceremonia).

Sprawdźcie, czy parafia ma stronę internetową

Może się okazać, że w sieci znajdziecie większość, a nawet wszystkie potrzebne w danym momencie informacje. Oprócz podstawowych (godziny i dni dyżurów/dostępności proboszcza, numer telefonu), również takich: wolne terminy w bieżącym roku, z jakim wyprzedzeniem odbywają się rezerwacje dat, jaki jest koszt odprawienia mszy, kiedy organizowane są najbliższe nauki przedmałżeńskie. Księża coraz częściej wychodzą narzeczonym naprzeciw – przygotowują na stronach specjalne zakładki.

Zadzwońcie do kancelarii parafialnej

Ustalcie czas dyżurów, umówcie się na spotkanie, gdy godziny urzędowania wam nie odpowiadają. Zapowiedzcie swoją wizytę, aby mieć pewność, że zastaniecie duchownego i poświęci wam tyle czasu, ile potrzebujecie.

Poznać godziny dyżurów można na wiele innych sposobów. Wystarczy pójść do księdza po niedzielnej mszy świętej, znaleźć informację w gablocie przed plebanią. Warto jednak pamiętać, że rezerwacja daty ceremonii to jedna z najważniejszych kwestii. Ksiądz „złapany” pomiędzy mszami lub innymi zajęciami nie musi pamiętać, że tego samego dnia o tej samej godzinie ma odbyć się już inny ślub! Może też zapomnieć wpisać waszych danych do notesu, mimo zapewnień, że wszystko ustalone. Pierwsza niemiła niespodzianka na horyzoncie! Jak poprosić księdza o udzielenie ślubu? Jak wyżej: umówcie się na spotkanie. Duchowny będzie mógł się przygotować do rozmowy, podczas której udzieli wam wszystkich potrzebnych informacji.


Wszystko, co musisz wiedzieć

Podczas pierwszego spotkania nie potrzebujecie jeszcze żadnych dokumentów (aktów chrztu/bierzmowania czy zezwoleń z Urzędu Stanu Cywilnego). Możecie przygotować się za to na ewentualne „co łaska” za samą rezerwację terminu (niektórzy księża podają konkretne sumy, czego można dowiedzieć się np. podczas rozmowy telefonicznej).

Czy tylko narzeczona/narzeczony może wybrać się na pierwszą wizytę do księdza?

Tak. Na pierwszym spotkaniu może pojawić się tylko jedna osoba. Obecność obojga konieczna jest m.in. przy spisywaniu protokołu przedślubnego. Podczas rezerwacji terminu reprezentować przyszłych małżonków może tylko panna młoda/pan młody. Jeżeli mieszkacie za granicą, ale ceremonia ma odbyć się w Polsce, i nie możecie osobiście porozmawiać z księdzem, być może wystarczy telefon, a kolejno np. upoważnienie rodziców do kontaktu (niektórych formalności będziecie musieli jednak dopełnić osobiście, chociażby uzyskać potwierdzenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa z USC przy ślubie konkordatowym).

Czy przyznawać się do tego, że mieszkamy razem?

Oczywiście! Nie ukrywajcie tego faktu, kłamstwo ma krótkie nogi. Skoro zdecydowaliście się na ślub wyznaniowy, dla księży (a przynajmniej większości z nich) oznacza to tyle, że zamierzacie powrócić/wkroczyć na dobrą drogę. Co ważne, osoby mieszkające razem jeszcze przed ślubem przystępują do jednej spowiedzi przedślubnej, a nie dwóch! Dlaczego? Jedna spowiedź odbywa się do kilku miesięcy przed ceremonią, kolejna na krótko przed ślubem. Przystąpienie do tej pierwszej mija się z celem, ponieważ nadal, według Kościoła, żyjecie w grzechu i nie możecie obiecać poprawy.


Pytania do księdza przed ślubem

 1. Czy możecie wybrać czytania i pieśni na poszczególne etapy mszy?

 2. Czy podczas ceremonii mogą zostać wykonane nieliturgiczne utwory? (14 propozycji na wejście do przesłuchania tutaj).

 3. Czy ksiądz akceptuje zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim w szkole średniej, gdy dokument posiadają oboje narzeczeni? (Pamiętaj, że nie zostajecie zwolnieni z obowiązkowej wizyty w Poradni Życia Rodzinnego).

 4. Kto, kiedy i w jakiej wysokości uiszcza opłatę za przeprowadzoną mszę? (Na przykład świadek przed ceremonią lub tuż po niej; młoda para na ostatniej wizycie u księdza/podczas spisywania protokołu).

 5. Czy inna para/inne pary mają tego samego dnia ślub w parafii? Jeśli tak, w jakich godzinach i czy można się z nimi skontaktować ws. wspólnej dekoracji kościoła. Dekorator nie zdąży przystroić świątyni w 10 minut, jeśli ceremonie odbywają się jedna po drugiej; przy okazji warto dopytać o miejsca, które można udekorować/na co pozwala ksiądz i kiedy może wejść do kościoła osoba za to odpowiedzialna, a może nikt z zewnątrz stroić świątyni nie może?.

 6. Czy goście mogą obsypać młodą parę konfetti/ryżem/czymś innym, co będzie wymagało sprzątania, gdy nowożeńcy wychodzą po mszy? Jeżeli tak, czy konieczna będzie dodatkowa opłata (ponieważ kościelnego czeka sprzątanie)?

 7. Czy możecie prosić o numer telefonu do kościelnego/organisty, by ustalić szczegóły oprawy muzycznej?

 8. Czy możecie zlecić osobom z zewnątrz oprawę muzyczną ceremonii?

 9. Czy przed ślubem organizowana jest tzw. próba generalna, podczas której ksiądz wyjaśnia jak wygląda rozpoczęcie mszy ślubnej i jej przebieg (czy ksiądz po was wyjdzie, gdzie ma czekać pan młody, gdy przyszła żona jest odprowadzana do ołtarza przez tatę; kto i kiedy podaje obrączki, kiedy podpisujecie akt ślubu – przed mszą, po niej; jak wygląda zakończenie mszy i opuszczenie kościoła przez młodą parę – najpierw goście, a młoda para oddaje się jeszcze modlitwie? Najpierw młoda para, która skręca w boczną nawę, a kolejno goście, którzy przywitają ich np. konfetti?).

 10. Kiedy i gdzie odbywają się nauki przedmałżeńskie? Gdzie udać się do Poradni Życia Rodzinnego?

 11. Czy pannę młodą do ołtarza może poprowadzić tata/inna bliska osoba?

 12. Czy kiedy ślub odbywa się w piątek musicie wystąpić o dyspensę?

 13. Czy w kościele, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, planowany jest remont? Rusztowanie i zasłonięty ołtarz, odnawianie elewacji i wiele więcej. Być może w dniu Waszego ślubu proboszcz przewiduje prace budowlane w kościele, a robotnicy hałasujący w trakcie mszy świętej to nienajlepszy scenariusz. Dopytajcie o tę kwestię. Niejedna para z powodu przeciągającego się remontu zmieniała już miejsce ceremonii!


W trakcie spotkania duchowny powinien przekazać młodej parze harmonogram dokumentów do załatwienia. Zabierzcie ze sobą notes i długopis lub przygotujcie miejsce na zapiski np. w aplikacji na telefonie. W dużym skrócie jakich formalności należy dopełnić przed ślubem konkordatowym w 2019 roku/z jakim wyprzedzeniem rezerwować termin w polskich realiach dowiesz się tutaj.

Po rezerwacji terminu poproście księdza o potwierdzenie – np. zapisanie na kartce daty i godziny ceremonii wraz z podpisem duchownego i bieżącą datą. To w razie potrzeby dowód dla Was (niestety zdarza się, że przez nieuwagę księża zapisują na ten sam termin kilka par...). 1. Narzeczeni przysięgi mogą złożyć w jednej ze swoich parafii (panny młodej/pana młodego) lub w innej, tzw. trzeciej. Do zorganizowania ceremonii poza wspólnotami przyszłych małżonków konieczne jest pozwolenie (licencja). Co to takiego i jak ją uzyskasz przeczytasz tutaj). ↩︎