Czy jest coś, czego pannie młodej będącej mamą nie wolno? Oczywiście, że tak! Nie wolno jej słuchać, że czegoś na swoim ślubie absolutnie nie może![1]


Co ludzie powiedzą?

Bo mała wioska, bo sąsiad krzywo patrzy: „A ja, matka dwójki dzieci, do ślubu w welonie”. Niech mówią, co chcą! Nie ma się czego wstydzić, czego ukrywać i rezygnować z wymarzonej wizji wesela, bo... czasy się zmieniły i biała suknia czy wianek rzadko dziś mają cokolwiek wspólnego z dziewictwem.


Symbolizm welonu, sukni ślubnej i wianka

Co oznacza welon?

Welon od tysięcy lat towarzyszy kobietom podczas ślubu. Kiedyś chronił pannę młodą przed złem, był symbolem dobrych intencji. Dziś dla większości jest wyłącznie jednym z elementów ubioru przyszłej żony. Tradycją stało się, że wychodząca za mąż kobieta wkłada welon (i nieważne, czy jest dziewicą, czy nie), by w czasie oczepin „oddać szczęście” – wskazać tę, która wkrótce zostanie żoną. Obecnie powstają alternatywy do rzucania welonem, więc i tu następują zmiany.


Biała suknia ślubna – znaczenie

Włożenie bieli do ślubu nie zawsze było oczywiste, a niekiedy nawet odbierane jako coś niestosownego, co na pewno negatywnie wpłynie na małżeństwo. Kolorowe stroje europejskich panien młodych nie były niczym nadzwyczajnym aż do początków XX wieku. Pójście w białej sukni do ołtarza na dobre zaczęto rozważać dzięki brytyjskiej królowej Wiktorii, której zdjęcie ślubne obiegło cały świat. Monarchini wyszła za mąż w oryginalnej wówczas bieli w roku 1840, choć nie była pierwsza, bo podobnie postąpiła Maria I Stuart trzy stulecia wcześniej. Minęło sporo czasu zanim na dobre biel zaczęto przypisywać pannom młodym.

Pierwsze projekty białych sukien pochodzą z początków XIX wieku. Niewiele narzeczonych mogło pozwolić sobie jednak na taką ekstrawagancję, przez co kolor ten stał się synonimem luksusu. Symbolem dziewictwa na początku wcale nie była biel, a utożsamiany z Maryją błękit, nierzadko wybierany na dzień wesela. Skoro jednak przyszłe żony zaczęły wkładać przed ołtarz jasne suknie, to właśnie biel zaczęto łączyć z czystością i niewinnością. Cechami, którymi wówczas powinna wyróżniać się panna młoda. Przez dziesięciolecia wszystkie odcienie białego zarezerwowane były wyłącznie dla dziewic. Dziś kremowa suknia to... wyłącznie kremowa suknia. Rzadko pokazującą się w niej kobietę postrzegamy jako cnotliwą, a kolorowe stroje zaczynają znów być na czasie.


Co symbolizuje wianek?

Kwiatowe wiązanki na głowach mogły nosić tylko dziewice. Był to symbol nieskazitelności. Kobieta, która stawała się żoną, albo współżyła bez ślubu z mężczyzną, traciła wianek na zawsze (dosłownie i w przenośni). W obydwu przypadkach paniom obcinało się warkocze, by wyróżniały się wśród pozostałych dziewcząt. A było to za czasów Mieszka I, więc dawno, prawda? Teraz mamy XXI wiek i panny młode znów wkładają wianki do ślubu – bo pięknie wyglądają, współgrają ze stylem boho i długo by jeszcze wymieniać. Niewiele osób kojarzy dziś kwiatową ozdobę na głowie panny młodej z dziewictwem.


Kiedy nie zakładać welonu, wianka i białej sukni ślubnej?

Kiedy nie mamy na to ochoty. Żaden z wymienionych elementów nie jest ani konieczny, ani zakazany, by wstąpić w związek małżeński. Welon można zastąpić wiankiem (łączenie ich też pięknie wygląda) lub woalką. Całkowita rezygnacja z ozdób na głowie przyszłej żony również jest w porządku, jeśli tak wolimy, jeśli nic nie pasuje do wybranej sukni ślubnej.

Welon dla panny młodej z dzieckiem albo w ciąży? Czemu nie! To, czy narzeczona jest, czy za moment będzie matką, nie ma tu nic do rzeczy. Czasy się zmieniły i nie wszystkie przyszłe żony są dziś dziewicami. Nieślubnych dzieci nikt nie nazywa bękartami, kobiety nie okrywają się hańbą, gdy zachodzą w ciążę jako panny, nie zostają wygnane z domów i wydziedziczone. Zmieniło się też podejście kościoła. Panna młoda, która jest rodzicem wcale nie jest gorsza od innych kobiet biorących ślub! I ma prawo wymarzyć sobie, że do ołtarza pójdzie w wianku albo w białej sukni. Ceremonia cywilna w strojnej kremowej sukni ślubnej, welonie i z widocznym brzuszkiem? Proszę bardzo! Elementy stroju panny młodej nie niosą już takich wartości jak kilka stuleci wcześniej, a gdyby tak było, zdecydowana większość dzisiejszych narzeczonych musiałaby zrezygnować z bieli, wianków, a może i nawet z samego zamążpójścia.

Planuj ślub tak, jak chcesz, nie tak jak wypada. To TWÓJ dzień!  1. Pamiętaj o zdrowym rozsądku. Jeśli panna młoda jest w ciąży, nie powinna pić alkoholu, by nie zaszkodzić dziecku. To jedna z niewielu rzeczy, których naprawdę przyszła żona nie może robić w dniu swojego ślubu i tu jednak warto posłuchać innych! ↩︎