Co trzeba zrobić na chwilę przed weselem? Ściąga z 17 zadaniami.


1. Oddać pierścionek zaręczynowy do czyszczenia

Pierścionek zaręczynowy najlepiej oddać do jubilera, by właściwie zajął się nie tylko kruszcem, ale i osadzonym kamieniem. Jeżeli przyszła żona nosi go na co dzień od kilku miesięcy czy lat, na pewno wymaga już odświeżenia. Wystarczy przekazać go około tydzień wcześniej, a w dniu ślubu w zestawieniu z obrączką będzie pięknie błyszczał! W grę wchodzi zwykłe czyszczenie i rodowanie, czyli pokrywanie złota (najczęściej białego) ochronną warstwą rodu, który wydobywa z niego nie tylko blask, ale i srebrzysty kolor.

2. Odwiedzić kosmetyczkę i fryzjera

Farbowanie włosów, manicure, pedicure, depilacja wąsika i brwi, przedłużanie rzęs i inne zabiegi kosmetyczne, które panna młoda chce wykonać przed ślubem. Wizytę u fryzjera (i barbera) powinien zaplanować też pan młody.

3. Przygotować koperty dla usługodawców

Jeśli w trakcie przygotowań, tuż po ślubie albo na poprawinach macie rozliczyć się z kilkoma usługodawcami gotówką, przygotujcie odliczone kwoty. Odpowiednie sumy włóżcie do zwykłych białych kopert i podpiszcie je, by uniknąć chaosu. Np. „Makijażysta”, „DJ”, „Florystka”. Możecie zostawić je w sejfie w pokoju dla nowożeńców (jeżeli macie taki do dyspozycji) albo poprosić świadków/rodziców o ich przechowywanie.

4. Wykonać ostanie przelewy

Przejrzyj umowy odpowiednio wcześniej i sprawdź ustalenia, na ile dni przed weselem powinniście zrobić ostatnie przelewy usługodawcom, np. drugiej części zadatku dla sali weselnej. Wszystkie dane wraz z datami możesz zapisać w sekcji NOTATKI w naszej darmowej aplikacji weselnej. Wystarczy, że potem skopiujesz je do formularza przelewu i gotowe. Nie będziesz musiał już wertować umów i nic Ci nie umknie w przedślubnym zgiełku.

5. Pogrupować ozdoby i przekazać je dekoratorowi

Przeszukajcie wszystkie kąty, w których w ostatnich miesiącach gromadziliście ślubne dodatki. Pogrupujcie je: dekoracje domu, auta, do zabaw na oczepiny, własne projekty DIY do zawieszenia na sali/przekazania dekoratorom itd., by uniknąć chaosu i o niczym nie zapomnieć.

6. Przygotować podarki na bramy weselne

Alkohol weselny warto zapakować w skrzynkę albo kosz, by zminimalizować ryzyko stłuczenia. Dla dzieci można przygotować słodycze, np. zestawy cukierków w małych woreczkach z organzy albo celofanu. Połóżcie te rzeczy na widoku, aby nie zapomnieć włożyć ich do pojazdu, którym pojedziecie do ślubu.

7. Udekorować dom

Pod hasłem „udekorować dom” kryje się nie tylko przyozdobienie ogrodu czy mieszkania, ale też wyjęcie dodatków takich jak wieszaki ślubne – rzeczy, które para młoda chce mieć podczas przygotowań przy sobie, na zdjęciach i filmie. Nie zostawiajcie dekoracji domu na ostatnią chwilę, poproście bliskich o pomoc, jeśli część rzeczy nie da się rozstawić dzień przed weselem!

8. Zaplanować śniadanie

Jak dziwnie to nie brzmi, warto przemyśleć, co zjecie w przedślubny poranek na śniadanie. Tak, prawdopodobnie będziecie mieć ściśnięte żołądki, będziecie zabiegani, ale niejedzenie w tym dniu to błąd. Wilczy głód dopadnie Was tuż przed ceremonią. Poza tym stres i pusty żołądek? Może Wam zrobić się słabo. Zaplanujcie sycący posiłek.9. Przygotować wygodne ubrania na przedślubny poranek

Szlafrok, koszulka z zabawnym napisem i jeansy? Decyzja należy do panny młodej. Najważniejsze by podczas przygotowań czuła się komfortowo. Wystarczy luźna sukienka albo rozpinana koszula – ubranie, które podczas przebierania się, nie zniszczy fryzury i makijażu.

10. Spakować się i przygotować ubrania na śniadanie/poprawiny

Jeśli noc poślubną spędzacie poza domem (albo i przygotowania odbyć mają się np. przy sali weselnej/w hotelu), spakujcie się. Kosmetyki, piżamy, ubrania i dodatki na śniadanie kolejnego dnia, poprawiny. Nawet gdy wracacie do własnego mieszkania/domu rodzinnego, przyszykujcie rzeczy na kolejny dzień – będzie można dłużej pospać! ;-)

11. Wyjąć obrączki

Przełożyć do specjalnego pudełeczka, jeśli je kupiliście. Zadbać o wypełnienie szkatułki (np. kwiatami, które weźmiecie od dekoratora/florysty).

12. Przypomnieć świadkom o dowodach osobistych/paszportach

Świadkowie muszą mieć przy sobie dowody osobiste lub paszporty. Przypomnijcie im o nich dzień wcześniej!

13. Przygotować dowody osobiste/paszporty

Dokumenty panny młodej i pana młodego są niezbędne zarówno przy ceremonii cywilnej, jak i wyznaniowej. Połóżcie je w widocznym miejscu, by w dniu ślubu trafiły np. do torebki świadkowej.

14. Potwierdzić godzinę spotkania z usługodawcami

O której i gdzie dokładnie spotykacie się z fotografem, kamerzystą, kierowcą auta ślubnego. Kto i w jakim miejscu odbierze bukiety ślubne i butonierki, czy bus dla gości na pewno będzie o godzinie X. Wystarczy telefon albo wiadomość na Messengerze, aby potwierdzić terminy.

15. Przygotować parasole

Pogody niestety nie przewidzimy, dlatego lepiej przygotować parasole. Do samochodu mogą trafić razem z podarkami na bramy weselne. Oby się nie przydały, ale przezorny zawsze ubezpieczony!

16. Zabrać butelki z wodą

Może się zdarzyć, że z emocji zaschnie Wam w gardle, a na zewnątrz termometry wskażą 30-stopniowy upał. Przygotujcie butelki z wodą mineralną, którą zabierzecie ze sobą do auta ślubnego.

17. Przećwiczyć pierwszy taniec

Próba generalna. Jeśli rezygnujecie ze spontanicznego pląsania na rzecz układu, dzień przed ślubem przećwiczcie pierwszy taniec.


Pamiętaj!

  • Zapewne dzień albo kilka dni przed weselem będzie też dostarczać na salę wódkę, inne alkohole, napoje. Wtedy również najlepiej przewieźć podziękowania dla rodziców, świadków itp., by już czekały na właściwy moment. Jeżeli w przeddzień ślubu sami checie rozkładać miniupominki dla gości na stołach albo zająć się dekoracją całego lokalu, koniecznie dużo wcześniej przygotujcie wszystko, co się da, a unikniecie zamieszania. Pomoc bliskich przy rozstawianiu ozdób będzie nieoceniona!

  • Czasem na kilka dni przed ślubem trzeba dopiero odebrać suknię ślubną, wydrukować ostateczny spis gości do planu sali, dostarczyć menadżerowi dowód zakupu ciasta z cukierni i dokument o przejęciu odpowiedzialności za tort spoza obiektu. Gdy przygotowujecie się do ślubu kościelnego/konkordatowego czeka Was również spowiedź przedślubna, dostarczenie ostatnich dokumentów do kancelarii parafialnej. To jednak sprawy ustalane indywidualnie. Jak widać punktów do odhaczenia w ostatnich dniach przed weselem może być znacznie więcej niż 17!

  • Spis ponad 100 zadań weselnych, który dopasuje się do Twojej daty ślubu, znajdziesz w naszej darmowej aplikacji weselnej Mr. Planner (działa na telefonie, tablecie i komputerze).