12 rodzajów zaproszeń ślubnych z wykorzystaniem papieru. Czym się różnią, jak wyglądają i skąd je zamówić. Galeria zdjęć i odnośniki do polskich pracowni/sprzedawców.


Folder

Zaproszenie ślubne folder

Dołączanie kopert do zaproszeń ślubnych w formie folderu nie zawsze jest konieczne, ponieważ folder może być i zaproszeniem, i kopertą – 2 w 1. Najczęściej to trzy złączone ze sobą arkusze. Broszurę przewiązuje się papierową opaską (np. z inicjałami młodej pary) czy ozdobnym sznurkiem. Niezbędne informacje na temat przyjęcia i ceremonii umieszczone zostają we wnętrzu folderu. Treść nadrukowuje się bezpośrednio na arkuszach lub dokleja się do nich dodatkowy papier. R.S.V.P. i inne informacje można też umieścić jako osobne karty, luźno włożone do broszury, lub ulokować je w specjalnej kieszonce na jednej ze ścianek – typowym dla folderów elemencie.

Kliknij zdjęcie i obejrzyj galerię ⬇Otwierane od boku

Zaproszenie ślubne otwierane od boku

Klasyczne zaproszenia otwierane od boku. Kto, kogo, dlaczego zaprasza, prośbę o nieprzynoszenie kwiatów i inne informacje umieszcza się we wnętrzu karty. Na okładce zwykle widnieją imiona młodej pary i/lub data ślubu albo napis zaproszenie, choć zdarza się mniej typowy układ tekstu (zobacz w galerii zdjęć poniżej propozycję od Bridartis). Niekiedy do tego rodzaju zaproszeń wkłada się dodatkowe bileciki z R.S.V.P. czy rebusem ślubnym.

Kliknij zdjęcie i obejrzyj galerię ⬇Otwierane do góry

Zaproszenie ślubne folder otwierane do góry

Zaproszenia rozkładane do góry od tych rozkładanych od boku różnią się niewiele, bo zaledwie sposobem otwarcia. W obu przypadkach tzw. tekst właściwy zostaje ulokowany w środku broszury. We wnętrzu, dodatkowo, umieścić można karty z informacjami o transporcie spod kościoła/urzędu na salę, noclegu i mapkę dojazdu.

Kliknij zdjęcie i obejrzyj galerię ⬇Z otwieranym środkiem

Zaproszenie ślubne z otwieranym środkiem

Zaproszenie z otwieranym środkiem wymaga od gościa czegoś więcej, niż wyjęcia karty z koperty. Aby zapoznać się z treścią, należy rozsupłać wstążkę albo sznurek/zdjąć opaskę (możliwe inne zamknięcia), a kolejno rozchylić na boki papier nachodzący na tekst. Nam ten proces nieco przypomina rozpakowywanie prezentów! Zaproszenia te składają się przeważnie z trzech części (środek i dwa ramiona), ale znaleźć można też inne wersje – jak ta z czterema skrzydełkami do odchylenia (zobacz w galerii poniżej propozycję od Zaproszenia Ślubne RoyalMF). W pracowni Projekt Ślub powstał też model składany niesymetrycznie.

Kliknij zdjęcie i obejrzyj galerię ⬇Pojedyncze karty

Zaproszenie ślubne jednokartkowe, kartki

Jedne z chętniej wybieranych zaproszeń to te jednokartkowe lub tworzone z pojedynczych kart. Mogą być pionowe, poziome, kwadratowe, sześciokątne, jedno- lub dwustronne. Każda informacja (kto, kogo, gdzie i dlaczego zaprasza, R.S.V.P., mapka, sugestia dot. prezentów) to osobny element papeterii luźno włożony do koperty/etui. Kolejny sposób to umieszczenie powyższych treści tylko na jednym arkuszu, ale po obu jego stronach. Innym razem wszystkie wymienione części zostają przewiązane sznurkiem, złączone papierową opaską. Niekiedy pojedyncze karty scala się też w sposób mniej typowy – od góry (zobacz w galerii poniżej wersję od pracowni Papiernik)[1].Etui

Zaproszenie ślubne w etui

Etui, podobnie jak folder, może zastąpić kopertę. „Ochrania” wsunięte do niego właściwe zaproszenie oraz dodatkowe bileciki. Dla zaproszeń-etui charakterystyczny jest wycięty w papierze otwór (na górze lub od boku, w zależności od projektu), ułatwiający wyjmowanie kart z sakiewki. Zazwyczaj jest to półokrąg, choć nie zawsze (patrz w galerii poniżej przykład od pracowni Papiernik). Etui może być wykonane z tego samego papieru, co włożone do niego karty, albo z kalki, dzięki której zawartość będzie prześwitywać. W sakiewce umieścić można zaproszenie stworzone z pojedynczych kart, otwierane od boku, do góry i inne.

Kliknij zdjęcie i obejrzyj galerię ⬇SPRAWDŹ NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY W ZAPROSZENIACH


Kieszonka

Zaproszenie ślubne z kieszonką

Zaproszenie z kieszonką, czyli miejscem, do którego można wsunąć arkusz(e) z informacjami na temat ceremonii i wesela. To jednocześnie etui (ale w nieco innej formie niż to opisywane wyżej) i kieszonka typowa dla folderów. Ten rodzaj papeterii sprawdzi się, gdy nie chcemy zaproszeń jednokartkowych/tworzonych z pojedynczych kart, wkładać bezpośrednio do koperty. Propozycja takiego zaproszenia m.in. tutaj. Może to być też, po prostu, ozdobnik – nieco inna forma zaproszeń otwieranych do góry czy od boku.

Kliknij zdjęcie i obejrzyj ⬇Harmonijka

Zaproszenie ślubne harmonijka

Harmonijka to sklejone ze sobą trzy, cztery lub więcej arkuszy, które można rozwinąć z góry na dół lub z boku na bok. Informacje dla gości umieszczane są tylko na jednej lub po obu stronach zaproszenia.

Kliknij zdjęcie i obejrzyj galerię ⬇W pudełku

Zaproszenie ślubne pudełko, w pudełku

Zaproszenia ślubne jako pudełko lub w pudełku. W tym pierwszym przypadku sam kartonik to zarazem zaproszenie i „koperta”. Papier zostaje złożony w taki sposób, by powstało pudełko. Po zdjęciu wieczka, ścianki się rozkładają, a gość otrzymuje dostęp do treści (obdarowana osoba może złożyć kartonik ponownie). W drugim przypadku zaproszenie w formie pojedynczych kart, otwierane do góry czy na boki zostaje, po prostu, włożone do pudełka, które zastępuje kopertę. Niezależnie od wybranej wersji w kartonikach można umieścić rzecz nawiązującą do przyjęcia, np. zasuszoną gałązkę lawendy, gdy właśnie te kwiaty są motywem przewodnim wesela.

Kliknij zdjęcie i obejrzyj galerię ⬇Papier czerpany

Zaproszenie ślubne papier czerpany

Papier czerpany[2] pozyskuje się ręcznie, więc stworzenie dwóch identycznych arkuszy nie jest możliwe. Jest nieidealny, bo ma postrzępione krawędzie, a sam proces tworzenia zajmuje sporo czasu. Różni się fakturami (gładkie, przypominające len) i dodatkami (np. z płatkami kwiatów). Zaproszenia ślubne z wykorzystaniem papieru czerpanego to najczęściej pojedyncze karty (pionowe lub poziome). Czasami łączy się je z innymi fakturami (np. z kalką; jak tutaj). Z papieru czerpanego tworzy się nie tylko wyjątkowe karty z informacjami dla gości, ale i koperty (jak w tym przypadku). W niektórych pracowniach znaleźć można projekty imitujące papier czerpany (zobacz poniżej zaproszenie od Galerii Zaproszeń).

Kliknij zdjęcie i obejrzyj galerię ⬇Z kalką

Zaproszenie ślubne z kalką

Kalka w zaproszeniach ślubnych wykorzystywana jest na wiele sposobów. Jako dodająca uroku okładka, jako koperta. Niekiedy to na niej nadrukowuje się już wszystkie informacje, a czasami owija się w nią jednokartkowe zaproszenia (jak tu w wersji z papierem czerpanym). Kalka dodaje charakteru najprostszym projektom.

Kliknij zdjęcie i obejrzyj galerię ⬇Nietypowe

Nietypowe zaproszenia ślubne, oryginalne zaproszenia ślubne

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje zaproszeń są czasem wykorzystywane do stworzenia czegoś nietypowego. Na przykład: karta informująca gości o dacie i miejscu ślubu, ale wyglądająca jak folder i bilet lotniczy – jednocześnie! Innym razem to wersja otwierana do góry i jednokartkowa zarazem, imitująca bilet kolejowy. Ponownie w formie jednej karty: wejściówka na mecz koszykówki, piłki nożnej, bilet do kina, kartka z kalendarza, zaproszenie złożone w rulon, a nawet... ukryte w czekoladzie! Tu kartka z kalendarza także otwierana na bok.

Kliknij zdjęcie i obejrzyj galerię ⬇Pamiętaj!

  • Niektóre prezentowane zaproszenia łączą w sobie kilka rodzajów: są i w etui, i z wykorzystaniem kalki. I w pudełku, i harmonijką.

  • We wpisie przedstawiono przykłady zaproszeń ślubnych wykonanych z papieru. Na zdjęciach prezentowane są prawdziwe projekty pochodzące od polskich projektantów. Któreś z zaproszeń umieszczonych w naszym wpisie przypadło Ci do gustu? Pod każdym ze zdjęć w galeriach znajdziesz podpis, który linkuje bezpośrednio do sklepu/twórcy.

  • Od większości projektantów możesz zamówić próbki (odpłatnie), by sprawdzić, jak zaproszenia prezentują się w rzeczywistości.  1. Zaproszeń od pracowni Papiernik szukaj tutaj i tutaj. ↩︎

  2. O papierze czerpanym: https://pl.wikipedia.org/wiki/Papier_czerpany ↩︎