O kwiatach na ślub i wesele. Czym się kierować przy wyborze, co musisz wiedzieć. Przeczytaj i sprawdź listę roślin dostępnych przez cały rok oraz sezonowo.


To musisz wiedzieć


Po pierwsze dostępność

Rośliny mają różne czasy kwitnienia. Wtedy wyglądają i pachną najlepiej, są łatwo dostępne, więc cena za sztukę lub pęk jest najniższa. Wybierając kwiaty do dekoracji sali, weź to pod uwagę. Tak, większość gatunków sprowadzimy z zagranicy, gdy ich sezon w Polsce się skończy. Oznacza to, że nawet w styczniu dodamy peonię do bukietu ślubnego, ale zapłacimy niemało. O ile kilka kupionych sztuk nie nadszarpnie weselnego budżetu, stworzenie z większej liczby sprowadzanych kwiatów kompozycji na salę czy do kościoła, może zaboleć. Warto też pamiętać, że roślina zimą nie będzie dokładnie taka sama jak w środku lata, gdy przypada jej naturalne kwitnienie.

Po drugie zamienniki

W przypadku niedostępności rośliny i wysokiego kosztu jej sprowadzenia, szukajmy tańszych zamienników. Wspominaną wcześniej peonię świetnie „udają” róże angielskie, np. odmiana Abraham Darby i William Shakespeare 2000. Można dodać je do bukietu w sierpniu, a nawet w październiku, gdy piwonie pozostają tylko wspomnieniem. Florysta powinien podpowiedzieć, jakie kwiaty w danym czasie są łatwe do zdobycia w atrakcyjnej cenie, a na podstawie zdjęcia wymarzonej wiązanki zaproponować kompozycję w podobnym stylu, kolorze.

Po trzecie zachowanie

Poradniki i portale ślubne jeden za drugim wymieniają kwiaty dostępne o każdej porze roku. Ba! Podają nawet symbolikę gatunków – ani słowem nie wspominając o zachowaniu roślin, które często, choć piękne, wymagają szczególnej uwagi. Albo w bukiecie czy na sali weselnej mogą się w ogóle nie sprawdzić. Korzystając z usług florysty albo dekoratora, narzeczeni mogą liczyć na fachową poradę, co i kiedy wybierać. Przygotowaliśmy jednak garść wskazówek, szczególnie istotnych dla osób, które zdecydowały się przystroić salę i kościół, stworzyć bukiet dla przyszłej żony samodzielnie.

Żonkile, dla wielu osób, po prostu śmierdzą. Hiacynt, groszek pachnący, bez wydzielają bardzo intesywny zapach. Aksamitka także. Gdy stworzymy z nich wiązanki i umieścimy je w kilku miejscach na stole w niedalekiej odległości od siebie, a na sali zrobi się duszno, goście będą się męczyć. Wyobraź sobie mieszankę perfum, aromatów jedzenia i kwiatów. No właśnie... Spokojnie, wciąż możesz wybrać te lub inne pachnące rośliny, jeśli Ci się podobają, ale nie miksuj ich z tymi o równie mocnej woni. Traktuj je jako dodatek, nie bazę bukietów. Pamiętaj, że niektóre gatunki mają też odmiany bezwonne, np. wcześniej wspominana aksamitka.

Irysy (na pewno te fioletowe) mogą wyrządzić krzywdę pannie młodej, a konkretniej sukni. Wyglądają pięknie, ale z ich płatków czasem uwalnia się barwnik! Nigdzie nie znaleźliśmy informacji, że brudzą, a jednak nam się przydarzyło (na szczęście tylko w domu, więc przyszłe żony ostrzegamy!). Upewnij się, że wybrana roślina nie sprawi Ci takiej niespodzianki. Gdy o plamach wspominamy, mogą je zrobić także jeżyny, maliny czy truskawki, zwisające z gałązek krzaczków owocowych dodawanych do bukietów jako pomysłowy dodatek, wypełniacz. Pamiętaj, to co w teorii dobrze wygląda na Instagramie czy Pintereście, niekoniecznie jest świetnym pomysłem w praktyce.

Tulipanypo ścięciu rosną. Można to ciekawie wykorzystać, planując dekoracje kwiatowe w wysokich wazonach jak tu (wąskie naczynia sprawdzą się też np. do mieczyków). W „zwykłych” kompozycjach, w ciepły dzień i gdy na sali zrobi się gorąco, tulipany mogą wzrosnąć szybciej niż zwykle, a co za tym idzie w kilka godzin przerosną inne rośliny dobrane do bukietów i będą smętnie zwisać. W 30-stopniowym upale szybko zwiędną też peonie (to nie tylko piękne, ale i bardzo wymagające, nieprzewidywalne kwiaty). Decydując się na tzw. dziki bukiet, czyli kompozycję prosto z pola, rezygnujmy z maków, które szybko gubią płatki. Hortensje zaś muszą mieć stały dostęp do wody, ponieważ dużo jej wypijają. Jeśli zadbamy, by im jej nie zabrakło, postoją nawet kilka, kilkanaście dni! Na ślub i wesele wybierajmy więc gatunki wytrzymałe jak np. goździki, które w wazonie w świetnej kondycji potrafią stać nawet 2 tygodnie!Zanim ostatecznie wybierzesz


Odwiedź giełdę kwiatową w okolicy lub skonsultuj się z pracownią florystyczną, od której zamierzasz zamówić rośliny do samodzielnie przygotowywanych bukietów i dekoracji. Zapytaj, czy uda się sprowadzić wybrane gatunki w określonej ilości na dany dzień, kiedy najlpiej złożyć zamówienie (pamiętaj o nim!). Miej na uwadze, że nie zawsze wystawcy chcą/mogą sprzedać rośliny osobom prywatnym, niehurtowo. Nie zostawiaj nic na ostatnią chwilę.

Przez cały rok (lub jego większość) dostępne są m.in.: goździk, eustoma, chryzantema gałązkowa/margaretka, alstromeria, storczyk, gerbera, lilia, gipsówka, róża, kalia.

Przykładowe wypełniacze bukietów: eukaliptus, tzw. pietrucha, paproć skórzasta, bluszcz, ruskus, trawa niedźwiedzia, monstera, sukulenty, mimoza, liście palmy (Waszyngtona, daktylowa), cykas, aspidistra, starzec popielny, srebrna brunia, kłosy zboża, kalocefalus browna, gałązki sosny/świerku, jałowiec, bawełna, włośnica, oplątwa, przewiercień, szparag pierzasty (w tym zimowy), kulki dziurawca ozdobnego, skimia japońska, gałązki drzewek (bez żadnych owoców), bazie.


Kwiaty na ślub zimą

W grudniu: poinsecja (gwiazda betlejemska), ciemiernik, amarylis, anemon, ostrokrzew, frezja, tulipan, zwartnica, anturium, protea cesarska.

W styczniu: anemon, jaskier, ciemiernik, zwartnica, frezja, tulipan, szafirek, hiacynt, amarylis, anturium, protea cesarska.

W lutym: hiacynt, anemon, amarylis, jaskier, tulipan, ciemiernik, frezja, anturium, protea cesarska.


Propozycje zimowych bukietów ślubnych


Zdj. Pracownia florystyczna Ismena | Bukiet z kalią, różami, eustomą, srebrną brunią, eukaliptusem, bawełną.


Zdj. NARCYZ pracownia florystyczna | Bukiet z różami, goździkami i srebrną brunią.


Zdj. Kwiaciarnia Ani Róż | Bukiet z jaskrami, anemonami, goździkami, eukaliptusem.


Zdj. Ikebana Iwona Popek | Bukiet ślubny z tulipanów.


Zdj. Daszewska Florist | Bukiet ślubny z jaskrami, różami, srebrną brunią, driakiewą, szafirkami, starcem popielnym.


Zdj. NARCYZ pracownia florystyczna | Bukiet z ciemierników.


Kwiaty na ślub wiosną

W marcu: ciemiernik, frezja, tulipan, hiacynt, anemon, jaskier, narcyz, amarylis, anturium, protea cesarska.

W kwietniu: frezja, anemon, jaskier, narcyz, tulipan.

W maju: bez, piwonia (wąskolistna, chińska), frezja, konwalia, orlik, kalina koralowa, anemon, powojnik.


Propozycje wiosennych bukietów ślubnych


Zdj. Agnieszka Błaszczyk ABkwiaty | Bukiet z jaskrami, tawułką, konwaliami, eukaliptusem, gipsówką.


Zdj. NARCYZ pracownia florystyczna | Bukiet z tulipanów, groszku pachnącego, przetacznika.


Zdj. Ikebana Iwona Popek | Bukiet z hiacyntem, jaskrami, frezjami, tulipanem, eustomami.


Zdj. NARCYZ pracownia florystyczna | Bukiet z tulipanami, hiacyntami, goździkami.


Kwiaty na ślub latem

W czerwcu: hortensja, piwonia (wąskolistna, chińska), goździk brodaty, frezja, łubin, ostróżka, lewkonia, orlik, kalina koralowa, zatrwian wrębny, rudbekia, tawułka, lawenda, cynia, przetacznik kłosowy, anemon, dziurawiec, mikołajek płaskolistny, powojnik, dzwonek, lobelia, groszek pachnący.

W lipcu:, hortensja, dalia, goździk brodaty, łubin, aksamitka wyniosła, ostróżka, mieczyk, lewkonia, jeżówka, zatrwian wrębny, rudbekia, agapant, tawułka, lawenda, kosmos, cynia, lwia paszcza, chaber, przetacznik kłosowy, rumianek, driakiew, kraspedia, malwa, dziurawiec, szarłat, mikołajek płaskolistny, gomfrena kulista, krokosmia, powojnik, dzwonek, lobelia, groszek pachnący.

W sierpniu: astry, hortensja, dalia, goździk brodaty, łubin, aksamitka wyniosła, mieczyk, słonecznik, lewkonia, jeżówka, zatrwian wrębny, rudbekia, agapant, tawułka, lawenda, kosmos, kalocefalus browna, cynia, lwia paszcza, chaber, przetacznik kłosowy, jarzębina, rumianek, driakiew, zawilec japoński, kraspedia, malwa, dziurawiec, szarłat, mikołajek płaskolistny, gomfrena kulista, krokosmia, dzwonek, gipsówka różowa, lobelia, groszek pachnący.


Propozycje letnich bukietów ślubnych


Zdj. NARCYZ pracownia florystyczna | Bukiet z groszku pachnącego.


Zdj. NARCYZ pracownia florystyczna | Bukiet z dzwonkami, tawułką, ostróżką, eustomami.


Zdj. ARTEMI pracownia florystyczna | Bukiet ze słonecznikiem, rumiankiem, tawułką, proteą cesarską.


Zdj. ARTEMI pracownia florystyczna | Bukiet z peoniami, eustomami i eukaliptusem.


Zdj. Kwiaciarnia BIERZ -go- BUKIET | Bukiet z kosmosem, dalią, przetacznikiem, mikołajkiem płaskolistnym.


Zdj. MA FLEUR | Bukiet z hortensji.


Kwiaty na ślub jesienią

We wrześniu: astry, hortensja, dalia, frezja, aksamitka wyniosła, mieczyk, słonecznik, wrzos, wrzosiec, jeżówka, zatrwian wrębny, rudbekia, agapant, tawułka, lawenda, kosmos, nerina, kalocefalus browna, kapusta ozdobna, cynia, przetacznik kłosowy, jarzębina, driakiew, zawilec japoński, kraspedia, malwa, szarłat, mikołajek płaskolistny, gomfrena kulista, krokosmia, gipsówka różowa, lobelia.

W październiku: astry, hortensja, frezja, aksamitka wyniosła, wrzos, wrzosiec, jeżówka, zatrwian wrębny, rudbekia, kosmos, kapusta ozdobna, cynia, jarzębina, zawilec japoński, kraspedia, szarłat, mikołajek płaskolistny, gomfrena kulista, krokosmia, driakiew, gipsówka różowa, lobelia.

W listopadzie: frezja, chryzantema, aster gałązkowy, anturium, anemon, kraspedia, protea cesarska, szarłat, gomfrena kulista.


Propozycje jesiennych bukietów ślubnych


Zdj. Kwiaciarnia Ani Róż | Bukiet z kapustą ozdobną i eustomami.


Zdj. NARCYZ pracownia florystyczna | Bukiet ze storczykiem, daliami i różą.


Zdj. Daszewska Florist | Bukiet z różami, goździkiem, eukaliptusem, kulkami dziurawca ozdobnego, kraspedią.


Zdj. Kwiaciarnia Kruk | Bukiet z frezją, goździkami, wrzosem.