Praktyczne wskazówki, czyli kiedy i dlaczego akurat w tym czasie rozdawać ślubne zaproszenia, by nie było za późno.


Sytuacja nr 1

Wszyscy wiedzą, że bierzecie ślub i wyprawiacie wesele. Goście znają datę, a wręczenie zaproszenia to tylko formalność (przypomnienie o godzinie, podanie adresu kościoła/Urzędu Stanu Cywilnego i sali, na której będziecie się bawić). Narzeczeni są pewni, że zdecydowana większość gości potwierdzi obecność, albo – kiedy ktoś odmówi, nie zamierzają zapraszać nikogo na jego miejsce.

Ile wcześniej zapraszać na ślub i wesele?

3 miesiące przed ceremonią.


Sytuacja nr 2

Zapraszacie wielu gości (w tym znajomych z pracy, daleką rodzinę) i nie jesteście pewni, czy wezmą udział w ślubie i/lub poprawinach. Płacicie –
na przykład – za 80 gości niezależnie od tego, ile osób faktycznie weźmie udział w weselu. W obu przypadkach, jeśli ktoś odmówi, bierzecie pod uwagę zaproszenie kilku osób z listy dodatkowej.

Kiedy rozdawać ślubne zaproszenia?

5 miesięcy przed uroczystością. Poproś o potwierdzenie przybycia na 2 miesiące przed ślubem, by mieć czas na zaproszenie osób z listy dodatkowej. Nie rób tego na ostatnią chwilę, by nikt nie poczuł się urażony, że dopiero teraz informujecie go o weselu. Daj „nowym” gościom przynajmniej miesiąc na zastanowienie.


LISTA GOŚCI WESELNYCH ONLINE? SPRAWDŹ, JAK JĄ ZROBIĆ


Sytuacja nr 3

Bierzecie ślub w wakacje lub majówkę – sezon urlopowy, Boże Narodzenie, Wielkanoc, inny dzień świąteczny. Pamiętaj, że wiele osób dni wolne musi planować na początku roku, wtedy też biura podróży oferują kupno wiosennych i letnich wycieczek w tzw. first minute. Kiedy wręczysz zaproszenie na 2 miesiące przed ceremonią, może się okazać, że goście odmówią, bo od wielu tygodni mają zaplanowany i częściowo opłacony wyjazd – akurat w tym czasie. Jeśli ślub ma odbyć się w Boże Narodzenie czy Wielkanoc, również daj zaproszonym czas na zastanowienie. Nie wszyscy chcą spędzać święta na weselu znajomej.

Ile wcześniej zaprasza się na wesele?

Pół roku, minimum 5 miesięcy przed dniem ślubu.


Sytuacja nr 4

Mieszkacie za granicą, ale ceremonia odbędzie się w Polsce. Jesteście w ojczyźnie tylko kilka razy w roku, stąd też jest większość gości, a zaproszenia chcielibyście wręczyć osobiście.

Kiedy rozdawać zaproszenia na ślub?

8-5 miesięcy przed weselem. Goście na pewno zrozumieją, dlaczego rozdajecie zaproszenia tak wcześnie i będzie im miło, że wręczyliście je osobiście. W tym przypadku im wcześniej, tym lepiej – zaproszeni mają więcej czasu by przygotować się finansowo i podjąć decyzję.


Sytuacja nr 5

Ślub i wesele na 80, 100 i więcej gości. Chcecie, by tego dnia towarzyszyło Wam wiele osób, a wszystkie zaproszenia zamierzacie dostarczyć osobiście.

Kiedy wręczać zaproszenia?

Minimum 5 miesięcy przed ceremonią. Nie rozdacie wszystkich zaproszeń ani w jeden, ani w dwa, ani w trzy weekendy. Z każdym „trzeba” porozmawiać i wypić herbatę, a w sobotę i niedzielę przydałoby się też trochę czasu na inne sprawy, prawda? Będziecie zmęczeni po dwóch dniach, a to dopiero początek, dlatego powinniście rozpocząć wręczanie zaproszeń kilka miesięcy wcześniej.


Sytuacja nr 6

Planujecie uroczystość i zabawę międzynarodową – jedno z narzeczonych jest obcokrajowcem, więc jego rodzina musi dotrzeć do Polski na ceremonię, albo zapraszacie bliskich zza granicy.

Ile czasu przed weselem wręczać gościom zaproszenia?

Minimum 5 miesięcy wcześniej. Zaproszeni muszą znaleźć transport, zabukować lot, wziąć urlop i dobrze zaplanować wizytę w Polsce. Zróbcie to podczas zagranicznej wizyty u bliskich, albo kiedy to oni będą w kraju, nawet 8 miesięcy wcześniej (zawsze lepiej wręczyć zaproszenia osobiście niż wysłać pocztą).


Pamiętaj!

  • Jeśli zapraszacie wielu gości, w tym zza granicy, i nie macie możliwości dostarczenia zaproszeń osobiście, rozważ wysyłkę pocztą. Wybierz opcję: przesyłka polecona za potwierdzeniem odbioru (aktualny koszt nadania Pocztą Polską na terenie kraju wynosi 7,80 PLN). Nie jest to niska cena, ale będziecie pewni, że zaproszenie dotarło (a z pocztą różnie bywa).

  • RSVP (fr. répondez s'il vous plaît – proszę odpowiedzieć), czyli do kiedy goście mają potwierdzić przybycie? Informacji zwrotnej potrzebujesz najpóźniej miesiąc przed ślubem. Wtedy para młoda musi podać ostateczną listę gości menadżerowi sali weselnej, zamówić brakującą papeterię (winietki, plan stołów). Chyba że, jeśli ktoś odmówi, planujesz zaprosić gości z listy dodatkowej (wróć do sytuacji nr 2).

  • Osoby mieszkające za granicą, zamiast prosić o telefoniczne potwierdzenie przybycia, mogą zasugerować wysłanie informacji SMS-em (by nie obciążać gości dodatkowymi kosztami).

  • Może się zdarzyć, że od większości gości nie otrzymasz odpowiedzi, czy biorą udział w weselu (mimo zawartej w zaproszeniu prośby). Bo zapomną, bo pomyślą, że to przecież oczywiste, że będą. Przygotuj się na wykonanie kilku, kilkunastu telefonów w tzw. dniu zero.

  • Znajdźcie złoty środek. Przy wręczaniu zaproszeń nie obowiązuje zasada lepiej późno niż wcale. Jeśli mieszkacie poza Polską i bierzecie ślub cywilny (datę i godzinę ślubu można ustalić dopiero 6 miesięcy przed ceremonią) i nie macie możliwości wręczyć zaproszeń osobiście, bo kolejny raz w ojczyźnie będziecie dopiero tuż przed weselem, wyślijcie je pocztą. Goście na pewno zrozumieją!

  • Zdecydowaliście się zorganizować ślub w 3 miesiące albo krócej? Nie zwlekaj z zamówieniem i rozdaniem zaproszeń! Zanim narzeczeni wręczą je bliskim powinni uprzedzić, że się pobierają (nawet telefonicznie). Nie każdy gość ma kilkaset złotych w zanadrzu (na sukienkę, garnitur czy prezent), a na pewno będzie mu miło, że dostał trochę czasu, by się przygotować.

  • Zaplanujcie rozdawanie zaproszeń podczas rodzinnego spotkania czy świąt. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu.

  • Jeśli w zaproszeniu zawarliście informację o zbiórce na rzecz potrzebujących, podczas wręczania zaproszeń poinformujcie gości o tym gdzie, kiedy i komu mają przekazać, na przykład, karmę dla psów, którą potem dostarczycie do schroniska.