Dbają o każdy detal – buty pasujące do koloru przewodniego wesela, prezenty dla gości i animacje dla najmłodszych, ale... zapominają o sobie. Albo budzą się w ostatniej chwili, gdy na osiągnięcie pożądanych efektów jest już za późno. Kosmetolog Monika Fiedurek podpowiada pannom młodym kiedy i jakie zabiegi kosmetyczne warto wykonać, by promienieć w dniu ślubu nie tylko ze szczęścia.


Twarz

By skóra wyglądała promienniej, by pozbyć się zrogowaceń. Na twarz polecane są:

  • zabiegi złuszczające;

Skóra twarzy złuszczana jest za pomocą peelingów. Stopień oczyszczenia cery (głęboki, średnio-głęboki, powierzchowny) zależy od rodzaju i intensywności wykonanego zabiegu. Naskórek usunąć można bowiem mechanicznie (mikrodermabrazja), chemicznie (przy użyciu odpowiedniego stężenia kwasów) lub fizycznie (np. laserowo). Dzięki peelingom cera staje się bardziej wygładzona, a kremy stosowane do codziennej pielęgnacji lepiej się wchłaniają. Zabiegi dostosowywane są indywidualnie do rodzaju cery i niekiedy zależne są od pory roku. Mogą pomóc w walce z trądzikiem (peeling chemiczny z kwasem salicylowym) czy nadmiernym świeceniem się twarzy (kawitacja wykorzystująca ultradźwięki), pozbyć się blizn czy ujędrnić skórę (ścieranie zrogowaciałego naskórka i głębszych warstw skóry poprzez mikrodermabrazję).

Decyzji o wykonaniu peelingu nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Skóra potrzebuje czasu na regenerację, a niekiedy, by uzyskać pożądany efekt, konieczne jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu (po kilkutygodniowej przerwie). Panie mogą wykonywać peelingi chemiczne samemu, ale tuż przed weselem nie warto eksperymentować i lepiej oddać się w ręce specjalisty. Alergie, zaostrzenie trądziku, zakażenie bakteryjne – to tylko niektóre skutki uboczne, które mogą spotkać pannę młodą!

  • zabiegi nawilżające i odżywcze.

Niestosowanie kremów z filtrem, nieprawidłowe odżywianie czy stres mogą sprawić, że skóra twarzy poszarzeje i straci elastyczność. A każda kobieta w dniu swojego ślubu chce promienieć, to oczywiste. Dlatego też zaraz po peelingu pannom młodym na skórę twarzy poleca się zabiegi nawilżająco-odżywcze. Dzięki nim skóra zostaje nawodniona, a co za tym idzie regeneruje się i wygląda zdrowiej. Wykonuje się zabiegi nawilżająco-łagodzące na skórę wrażliwą, nawilżenie łączy się z wygładzaniem zmarszczek. Usuwane są oznaki zmęczenia, w tym worki pod oczami. Odżywianie i nawilżanie nie jest potrzebne wyłącznie skórze suchej. Warto pamiętać, że niekiedy konieczne jest także przy cerze tłustej, ponieważ osoby zmagające się z nadmiernym łojem skórnym zwykle stosują kosmetyki zmniejszające ilość wydzieliny, co może prowadzić do przesuszenia. Zabiegi dostosowywane są przez kosmetologa do kondycji i rodzaju skóry pacjenta. Panny młode odżywić skórę mogą w ostatniej fazie przygotowań ślubnych – miesiąc/dwa tygodnie przed uroczystością.


Przykładowy terminarz zabiegów na twarz

Na 6 miesięcy przed ślubem: zabieg głęboko złuszczający skórę twarzy. Po dwóch miesiącach: kolejne złuszczenie przy pomocy kwasów, mikrodermabrazji lub peelingu kawitacyjnego. Od miesiąca do dwóch tygodni przed ceremonią: zabieg nawilżająco-odżywczy, by nadać cerze blasku.


Depilacja

Panna młoda powinna zadbać o gładkie ciało nie tylko z myślą o weselu, ale i podróży poślubnej. I ze względów estetycznych, i dla własnego komfortu – podczas tańców (pachy), czy opalania się na plaży (nogi, okolice bikini). Gabinety kosmetyczne oferują różne formy depilacji:

  • woskiem stałym lub ciekłym;

Depilacja woskiem stałym uznawana jest za mniej bolesną niż woskiem ciekłym. Substancję nagrzewa się, nakłada na przykład na nogi, a po kilkunastu/kilkudziesięciu sekundach usuwa wraz z owłosieniem. Do zabiegu nie wykorzystuje się pasków. Wosk stały stosowany jest na większe partie ciała. Wosk ciekły natomiast nanosi się na skórę i niemal od razu usuwa energicznym ruchem przy pomocy specjalnych plastrów.

  • pastą cukrową;

Depilacja pastą cukrową przeprowadzana jest na zimno lub na ciepło i, podobnie jak w przypadku wosku ciekłego, przy pomocy pasków. Idealnie nadaje się do usunięcia wąsika, owłosienia pach czy okolic bikini, ponieważ nie pozostawia rozległych podrażnień.

Jeżeli systematycznie wykonujemy depilację, odstęp pomiędzy zabiegami wynosi od 4 do 6 tygodni.

  • laserem.

Depilacja laserowa (dokładniej epilacja) daje największe efekty, bo włosów można pozbyć się na wiele tygodni. Różnica widoczna jest już po pierwszym zabiegu, choć do długotrwałego pozbycia się owłosienia potrzeba kilku wizyt w gabinecie kosmetycznym. Seria ostrzałów laserem odbywa się co kilka tygodni, a kolejno by utrzymać efekt zalecane są 1-2 zabiegi w rocznie. Depilacja laserem jest niemal bezbolesna, jeśli tuż przed nią dokładnie ogolimy wybrane partie ciała, i nie uszkadza skóry. Pierwszy zabieg przed ślubem dobrze zaplanować na 3-4 miesiące przed uroczystością, najlepiej na nieopalonej skórze.

Kwestia rozplanowania zabiegów depilacji jest indywidualna, zależy od wielu czynników, m.in.:

  • czy depilujesz się pierwszy raz;
  • jakie metody usuwania owłosienia stosowano dotychczas.

Kiedy wykonać depilację woskiem lub pastą cukrową przed ślubem

5-7 dni przed ceremonią. Ten czas powinien wystarczyć na zniwelowanie ewentualnych podrażnień.


Brwi

O nich również nie warto zapominać. Zbyt jasne albo ciemne, zbyt cienkie i krzaczaste, o bliżej niesprecyzowanym kształcie. Brwi potrafią dodać posępnego wyrazu i lat. Okiełznać można je za pomocą wosku, wyrywając pęsetą, nitkując. Na zbyt jasne włoski można zastosować hennę, czyli je zafarbować. Efekt utrzymuje się do kilku tygodni.

Uzupełnić i podkreślić brwi, a także nadać im odpowiedniego kształtu można natomiast makijażem permanentnym. Kosmetolog wprowadza pod skórę barwnik, który po pewnym czasie blednie i trzeba go uzupełniać. Zabiegu nie powinno wykonywać się latem. Na początku brwi są bardzo ciemne (5-10 dni), a skóra opuchnięta, dlatego makijaż permanentny przed ślubem należy zaplanować ze sporym wyprzedzeniem (tym bardziej, że po około miesiącu zwykle potrzebna jest drobna korekta). Sam zabieg jest dość bolesny i najłatwiej porównać do do tatuażu.

Zarówno przy hennie jak i makijażu permanentnym kolor barwnika dobierany jest do karnacji i koloru włosów. Regulacja brwi następuje dopiero po wykonaniu zabiegów, by uniknąć podrażnienia skóry.


PRZEJDŹ DO II CZĘŚCI wpisu


Monika Fiedurek – kosmetolog

Monika Fiedurek


Od 2008 roku związana z kosmetologią. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, szkoleniowiec z zakresu kosmetyki i rozwoju osobistego. Specjalizuje się w złuszczaniu, mezoterapii i medycynie przeciwstarzeniowej. Wykonuje zabiegi inwazyjne, naturalne i aromaterapeutyczne. Pomaga pannom młodym przygotować ciało do ślubu. Zawsze uśmiechnięta i pełna energii. Uwielbia torciki bezowe, ale nie straszne jej dodatkowe kilogramy. Po pracy czas spędza aktywnie: na siłowni i prasując, bo to ją relaksuje. Wyczarowuje cuda techniką decoupage.

Współpracuje z gabinetami w Warszawie i Zamościu.

Skontaktuj się!

Nr telefonu: 797-464-288
E-mail: monika.fiedurek@gmail.com
Więcej na stronie.