Przygotowanie zaproszeń na ślub i wesele to bułka z masłem? Nie dla wszystkich! Tym razem o czytelności, czyli jak dobierać czcionki i czego nigdy nie robić. Najczęściej spotykane błędy, część II – formatowanie.


Rodzaje krojów pisma

Wyróżniamy 3 typy czcionek: szeryfowe, bezszeryfowe i pisanki. Czym się różnią? W krojach szeryfowych przy literach znajdują się tzw. ogonki (ozdobniki zaznaczone niebieskimi okręgami na grafice, patrz niżej). Bezszeryfowe czcionki są natomiast proste (brak ogonków). Pisanki udają odręczne pismo. Są ozdobne, raz wyglądają jak naniesione mazakiem czy długopisem, innym razem, jak wykaligrafowane piórem.

Czcionka szeryfowa, bezszeryfowa i pisanka (przykłady i różnice)


Liczba czcionek

Im więcej, tym lepiej? Nie tym razem. 1-2 czcionki użyte w zaproszeniu ślubnym zdecydowanie wystarczą. Stosowanie zbyt wielu krojów pisma będzie wyglądało chaotycznie.


Łączenie

Mamy trzy rodzaje krojów pisma, a w zaproszeniu używamy najwyżej dwóch czcionek – to już ustaliliśmy. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kroje do siebie pasują, a kombinacji może być wiele. Jeżeli nie do końca czujemy, co i z czym łączyć, najbezpieczniej będzie dobierać czcionki zgodnie z zasadą, że przeciwieństwa się przyciągają (zobacz przykłady na grafice poniżej).

Przykłady połączeń krojów pisma


Formatowanie tekstu

Pogrubienie, pochylenie, podkreślenie, zmiana rozmiaru, wyróżnienie kolorem, zapis drukowanymi literami. Tekst w zaproszeniu nie musi być jednolity. Dzięki formatowaniu najważniejsze informacje mogą od razu rzucać się w oczy, a wykorzystanie do tego celu innego kroju pisma nie będzie konieczne. Zaproszenie wypisane tylko jedną czcionką nie musi być nudne!

Podczas edycji warto także wziąć pod uwagę usuwanie sierot – jednoliterowych spójników i przyimków (a, i, o, u, w, z) z końca wiersza. Nieprzeniesienie pojedynczych znaków do nowej linii uznawane jest za błąd wyłącznie typograficzny. Unikanie w tekście bękartów i wdów również wskazane.


Czy aby na pewno potrafisz wypełnić zaproszenia zgodnie z zasadami j. polskiego? Sprawdź! ⤵

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE


Wytłuszczanie najważniejszego

Są informacje, które warto wytłuścić, m.in.: kto, kogo, z jakiej okazji zaprasza, R.S.V.P. Wszystko po to, by zaraz po wyjęciu karty z koperty, gość mógł szybko odnaleźć np. godzinę ceremonii. Wyróżnianie zbyt wielu elementów i stosowanie innej czcionki do każdego z nich przyniesie odwrotny skutek. Nieumiejętne wyeksponowanie tekstu też może zostać źle odebrane – chociażby wysuwający się na pierwszy plan tekst, w którym młoda para prosi gości o konkretne podarunki zamiast kwiatów i in. Proporcje są tu więc także bardzo istotne!


Rozmieszczenie

Wolna przestrzeń. Zachowanie odległości pomiędzy literami (kerning) i wierszami (interlinia), podzielenie treści na akapity, wyrównanie, np. do środka. Wszystkie te zabiegi pomagają wprowadzić ład. Stłoczony tekst jest trudny do odczytania. Wyłowienie z treści tego, co najważniejsze, powinno być natychmiastowe, bez dłuższego wczytywania się, a już na pewno bez dociekania, co autor miał na myśli!


Zobacz różnicę

Tekst zaproszenia przy użyciu dwóch czcionek (szeryfowej i bezszeryfowej) oraz zwiększeniem rozmiaru tych treści, które powinny rzucać się w oczy tuż po otrzymaniu karty.

Jak wypisać zaproszenie ślubne?


Tekst zaproszenia przy użyciu jednej czcionki (szeryfowej), z pogrubieniem i zwiększeniem rozmiaru najważniejszych elementów: kto, kogo i kiedy zaprasza.

Jak wypisać zaproszenie ślubne?


Tekst zaproszenia przy użyciu jednej, wyłącznie ozdobnej czcionki (pisanka) – trudny do odczytania i męczący wzrok, mimo różnic w rozmiarze poszczególnych informacji.

Jak wypisać zaproszenie ślubne?


Pamiętaj!

  • Nie każda czcionka ma (wszystkie) polskie znaki! Jedna z najgorszych rzeczy, którą można zrobić, to wybranie do zaproszenia (albo jakiegokolwiek tekstu) kroju podmieniającego „ą”, „ę” i pozostałe litery alfabetu zapisywane z kreską lub ogonkami na czcionkę, która je ma. To samo dotyczy innych znaków: cyfr, nawiasów – upewnij się, że nie zostaną zastąpione innym krojem!

  • Sprawdź, jak ta sama czcionka wygląda w kilku rozmiarach. Wybrany krój pięknie prezentuje się na przodzie zaproszenia, przy zapisie imion narzeczonych? Niekoniecznie dobrze będzie wyglądał w pomniejszeniu.

  • Niezależnie od tego, czy tworzymy zaproszenia samodzielnie, czy tylko zlecamy ich przygotowanie, zadbajmy o czytelność!

  • Podczas projektowania zaproszeń kluczowe jest testowanie – sprawdzanie, co i z czym wygląda najlepiej. I w kwestii doboru kroju pisma, i rozmieszczenia tekstu, i ozdobnych elementów graficznych.

  • R.S.V.P. czy prośbę o nieprzynoszenie kwiatów można umieścić na osobnej karcie. Tworzenie zaproszeń to nie konkurs na wklejenie jak największej ilości tekstu na jedną stronę. Słowo-klucz: przejrzystość!

  • Dwa zestawione ze sobą kroje szeryfowe, bezszeryfowe czy pisankowe też mogą wyglądać świetnie, ale łączenie czcionek na zasadzie kontrastu będzie bezpieczniejsze. Warto mieć na uwadze, że zaproszenie to niewielki fragment papieru, a im mniejsza i bardziej ozdobna czcionka, tym trudniej ją odczytać.


PRZEJDŹ DO I CZĘŚCI WPISU

PRZEJDŹ DO III CZĘŚCI WPISU