Kolejność wydarzeń po ceremonii, czyli druga część wpisu o harmonogramie dnia ślubu. O czym trzeba pamiętać, planując podanie tortu, podziękowanie dla rodziców i atrakcje weselne.


Życzenia i wyjście

Ustalcie, gdzie chcecie, by goście składali Wam życzenia. Pod kościołem, w urzędzie, tuż po ceremonii plenerowej w wyznaczonym miejscu? Zwykle nowożeńcy przyjmują je zaraz po uroczystości. Jeśli wolicie ten punkt przenieść na salę weselną, uprzedźcie bliskich, np. gdy będą potwierdzać przybycie.

Życzenia zaraz po ślubie? Niech jeden ze świadków weźmie ze sobą pudełko na koperty od razu do kościoła/urzędu. Bądźcie też gotowi na przyjmowanie tzw. prezentów zamiast (maskotek, przyborów i innych rzeczy, o które prosilście gości w zastępstwie kwiatów).

Opuszczanie kościoła, gdy nikogo nie ma już w ławkach, to nienajlepszy pomysł, ale zdecydowanie ładniej, kiedy młoda para wychodzi ze świątyni, a goście czekają już na dworze (ze strzelającymi tubami czy monetami do rzucania). Wystarczy, że świeżo upieczeni żona i mąż, po przejściu przez kościół, zaraz za ostatnią ławką skręcą w boczną nawę – zamiast od razu wychodzić na zewnątrz. Wystarczy chwila, by goście upuścili mury kościoła. Jeżeli takie rozwiązanie bardzo Wam się podoba, przekażcie swoje plany rodzicom, rodzeństwu, przyjaciołom, a wiadomość rozniesie się pocztą pantoflową. Podobnie można zrobić przy ślubie cywilnym w urzędzie.

Zdjęcia grupowe

Można zorganizować je tuż po ceremonii (szczególnie gdy chcemy, by byli na nich np. znajomi, którzy zostali zaproszeni tylko na ślub, a nawet przed życzeniami, żeby goście się nie rozeszli). Zdjecia przełożyć można także na później (sesja w ogrodzie tuż przy sali weselnej), także w razie niepogody (zdjęcia na sali). Zastanówcie się, które miejsce będzie najlepsze i poinformujcie fotografa.

Im szybciej zorganizujecie sesję z gośćmi, tym lepiej. Na początku wszyscy mają nienaganne fryzury i nie są spoceni od tańców. Obecne są też dzieci czy osoby starsze, które często szybciej opuszczają imprezę.
Przybycie na salę, powitanie, pierwszy toast

Zastanówcie się, jak ma wyglądać, czy chcecie tradycyjnego powitania chlebem i solą, rzucania kieliszkami (kto Was wita – rodzice czy obsługa, co mówią, skąd chleb). Między sobą ustalcie także, czy przenoszenie przez próg wchodzi w grę i czy od razu potem ma odbyć się toast. Zwykle po nim przychodzi czas na uroczysty obiad.

Po przybyciu na miejsce przyjęcia weselnego, poczekajcie chwilę w samochodzie (o ile poruszacie się nim). Dajcie gościom czas na dotarcie pod obiekt, by wszyscy mogli zobaczyć witanie chlebem i solą.


Pierwszy taniec

Jeżeli chcecie uniknąć (drętwego) pierwszego tańca, albo zaangażować do niego również gości, kilka podpowiedzi tutaj. Po tym punkcie zaplanujcie pierwszy blok muzyczny.

Tort

Tort można podać przed oczepinami, zaraz po obiedzie, po kilku blokach muzycznych. Decyzja należy do młodej pary. Warto mieć na uwadze, że goście chętniej zjedzą coś słodkiego do kawy, niedługo po pierwszym uroczystym posiłku na weselu, niż po kilku godzinach spożywania wysokoprocentowego alkoholu. Ten punkt dopasujcie do czasu serwowania ciepłych posiłków (razem z obsługą ustalcie najodpowiedniejszy moment, by nie robić zbyt częstnych przerw od zabawy i nie przedobrzyć z wydawaniem dań jeden po drugim). Zestawienie anglojęzycznych piosenek do krojenia tortu weselnego tutaj.

Minisesja w dniu ślubu

W czasie wesela warto znaleźć choć chwilę na zdjęcia tylko we dwoje. Emocji towarzyszących tego dnia nie da się powtórzyć na sesji plenerowej zaplanowanej na później.

Atrakcje

Urozmaicenie wesela przez zimne ognie, pokaz fajerwerków, fotobudkę i in. zwykle podoba się gościom, ale w planie dnia musi znaleźć się też czas na tańce i rozmowę. Zaproszeni nie chcą biegać od jednej atrakcji do drugiej. Nie przesadźcie z napiętym harmonogramem. Nie planujcie więcej niż dwóch, by przerwyników zabawy było jak najmniej.

Do skorzystania z danej atrakcji o wyznaczonej godzinie może zaprosić DJ/zespół.
Podziękowania dla rodziców

Zorganizujcie je przed weselem (np. razem z błogosławieństwem), w trakcie lub po nim – na osobności. Jeśli zdecydujecie się wyróżnić rodziców (dziadków czy chrzestnych) w trakcie imprezy, możecie wybrać odpowiedni podkład muzyczny na ten moment (przesłuchaj nieoczywiste piosenki na podziękowania). DJ/zespół może też poprosić gości o wzniesienie toastu za mamy i tatów. O tym, jak zaplanować podziękowania, gdy rodzice są w separacji/po rozwodzie, nie żyją (lub jedno z nich) albo gdy chcemy wyróżnić też macochę/ojczyma, pisaliśmy tutaj. Nie czujecie potrzeby dziękować? W porządku, ten punkt możecie wykreślić z harmonogramu.

Oczepiny

Tradycyjnie oczepiny odbywają się o północy. Przeniesienie zabaw na wcześniejszą godzinę? Żaden problem. Mogą zacząć się wyborem „kolejnych” panny młodej i pana młodego, ale i ten punkt nie jest konieczny. Konkurencje nie powinny trwać zbyt długo. 3-5 zabaw, które zajmą +/- godzinę, wystarczy! O zabawach weselnych z klasą przeczytasz tutaj i tutaj.


Pamiętaj!

  • Harmonogram dnia ślubu, który będzie zawsze pod ręką, bo w telefonie, możesz zrobić w naszej darmowej aplikacji weselnej. Przejdź do strony Notatki i stwórz swój.

  • Część pierwszą – czyli jak ustalić harmonogram przedślubnego poranka – znajdziesz tutaj.