Jak zaplanować dzień ślubu? Co po kolei i na co zwrócić uwagę. Pierwsza część wskazówek, czyli o przygotowaniach do ceremonii.


Fryzjer

Tak, najpierw fryzjer! Najlepiej stylizować włosy umyte dzień wcześniej, więc ryzyko, że woda zniszczyłaby wykonany w pierwszej kolejności makijaż, jest niewielkie. Do oka mógłby wpaść jednak lakier, a mgiełka z innych specyfików osiąść na twarzy, dlatego najpierw panna młoda powinna wykonać fryzurę ślubną.

Makijażysta

Jeżeli wizażysta ma zająć się również make-upem świadkowej czy mam, najlepiej, by w pierwszej kolejności na jego fotelu zasiadła panna młoda. W czasie gdy pozostałe panie będą malowane, gotowa panna młoda będzie mogła zająć się innymi sprawami. Sprawdź, jak przygotować się do makijażu ślubnego.

Niezależnie od tego, czy usługodawcy mają przyjechać do panny młodej, czy to ona w dniu ślubu ma przemieszczać się między salonami a domem/hotelem, trzeba przewidzieć nieprzewidziane, czyli korki i ewentualne spóźnienie. Zaplanuj wizyty tak, by w razie czasowego przesunięcia, mieć kilkadziesiąt minut zapasu i nie stresować się.
W międzyczasie

Pan młody ma skorzystać z usług fryzjera i/lub barbera? Może zrobić to w czasie, gdy panna młoda będzie czesana i malowana. Często do obowiązków narzeczonego należy też odebranie bukietu i pozostałych kwiatów (także do dekoracji auta; chyba że to zadanie oddelegujemy np. świadkowi). Zadaniem przyszłego męża może być także dekoracja samochodu (jeśli je wynajmujecie, wcześniej warto ustalić dokładną godzinę spotkania z kierowcą).Spotkanie z fotografem i kamerzystą

Jeśli poranek przedślubny obydwoje narzeczeni spędzają w tym samym miejscu, tam też panna młoda jest czesana i malowana, zarówno fotograf, jak i kamerzysta przyjeżdżają pod wskazany adres, przemieszczają się pomiędzy pokojami, i już. Gdy każde z przyszłych małżonków przygotowuje się w innym domu czy w innej miejscowości oddalonej o kilka(naście) kilometrów, trzeba pomyśleć o logistyce, by uwiecznić poszczególne momenty. Porozmawiajcie z usługodawcami, ustalcie, co chcecie uwiecznić, do kogo, o której i w jakiej kolejności powinni się udać.

Przykładowy plan:
1. Fotograf i kamerzysta przyjeżdżają do panny młodej, uwieczniają malowanie, dodatki, moment ubierania się.
2. Przejazd do pana młodego, dodatki, ostatnie przygotowania.
3. Powrót do panny młodej, uwiecznienie pierwszego spotkania i kolejnych etapów.

First look

First look, czyli moment, w którym panna młoda i pan młody spotykają się po raz pierwszy w dniu ślubu – ubrani w suknię i garnitur, gotowi. Piękna chwila, którą warto zaplanować w harmonogramie dnia ślubu!

Błogosławieństwo

Błogosławieństwo to dla wielu przyszłych małżonków i ich bliskich ważny punkt. Może odbyć się po first looku. Sprawa komplikuje się, gdy panna młoda chce, by narzeczony zobaczył ją w sukni dopiero przed ołtarzem/tuż przed wyjściem na ceremonię. Opcje są trzy: błogosławieństwo w innym ubraniu i przebranie się w suknię dopiero po nim; organizacja błogosławieństwa dzień wcześniej; błogosławieństwo dopiero w kościele, tuż przed rozpoczęciem mszy. Więcej o planowaniu tego momentu tutaj.

Przejazd na ceremonię

Jeżeli do ślubu przygotowujecie się w tym samym miejscu i pan młody nie przyjeżdża po przyszłą żonę do jej rodzinnego domu, a wynajmujecie auto i nie odpowiadacie za strojenie go, ustalcie z kierowcą godzinę, o której powinien najpóźniej na Was czekać. Przejazd na ceremonię wpiszcie w harmonogram. Niekiedy ksiądz lub urzędnik prosi o przybycie ze świadkami kilka minut wcześniej, by dopełnić formalności.


Pamiętaj!

  • Mimo braku apetytu, śniadanie to podstawa. Obiad na sali zjecie pewnie dopiero późnym popołudniem. Emocje, może i upał, jeśli ślub odbywa się latem, niejedzenie – niezła mieszanka, która może skończyć się zasłabnięciem!

  • Jeśli nie wiesz, ile czasu przeznaczyć na makijaż, fryzurę ślubną czy zdjęcia z przygotowań, skonsultuj się z usługodawcami.

  • Harmonogram dnia ślubu, który będzie zawsze pod ręką, bo w telefonie, możesz zrobić w naszej darmowej aplikacji weselnej. Przejdź do strony Notatki i stwórz swój.


PRZEJDŹ DO II CZĘŚCI WPISU – O WESELU