Co jest podstawą udanej współpracy, jak ułatwić pracę fotografowi i które kadry z wesela z przyjemnością ogląda się potem w albumie, opowiada Kasia z Katarzyna Manikowska Fotografia.


By spać spokojnie


Chciałabym Wam nieco podpowiedzieć (może trochę też Was uspokoić) i wyjaśnić kwestię uwieczniania różnych, ważnych lub mniej ważnych momentów w dniu ślubu. Rozmawiajcie ze swoim fotografem! Mówcie mu, co jest dla Was istotne, co Wam się podoba, a co mniej. Na co ma zwrócić uwagę, a co fajnie byłoby ukryć. Nie zawsze przed ceremonią jest czas, żeby się spotkać na dłużej i to wszystko omówić. Nie chciałabym, żebyście się zamartwiali, czy fotograf, na którego się zdecydowaliście, będzie o wszystkim pamiętał i czy zrobi na pewno dobre zdjęcia. Fotografowi wystarczy ogólny zarys Waszych oczekiwań. Jeśli wybraliście profesjonalistę, osobę która wykonała już niejeden ślub i zna się na tym, co robi, to odpuście i dajcie mu wolną rękę. W takim przypadku kreatywność fotografa jest nieograniczona i nie boi się on tworzyć czegoś więcej. Zaufajcie mu!


Momenty warte zapamiętania


1. Przygotowania

Zacznijmy od początku, czyli od przygotowań. Nie ukrywam, że zawsze namawiam pary na ten etap fotografowania, bo reportaż wygląda wtedy pełniej. A może wyglądać jeszcze lepiej i piękniej, jeśli przed przyjazdem fotografa, zgromadzicie wszystkie dodatki, które mają znaleźć się na zdjęciach. Nie może tu zabraknąć ujęć obrączek, sukni ślubnej i akcesoriów – także pana młodego. Garnituru, muszki albo krawatu, spinek, butów, ale i wszystkiego co dodacie od siebie, co dopełni całość. Świetnym tłem dla zdjęć tego typu są rzeczy już nieco zużyte (np. stara drewniana szafa) czy natura.

Każdy fotograf wyobraża sobie Wasz dzień inaczej, ma inną wizję, ale stara się pokazać Was za pomocą przedmiotów, które będą Wam w tych pięknych chwilach towarzyszyć.2. Ceremonia

Kolejnym etapem szczególnie wartym uwagi jest, oczywiście, sama ceremonia. Uważam, że najważniejsze są tu trzy momenty:

  • wejście,
  • przysięga,
  • wyjście.

Emocje, które malują się na twarzach panny młodej i osób, które towarzyszą jej w drodze np. do ołtarza (taty, przyszłego męża), są niezastąpione. Zdjęć z tej chwili zabraknąć nie powinno!

Przysięgę można sfotografować naprawdę w różny sposób. Nie zawsze niestety jest szansa na zrobienie zbliżenia na Wasze dłonie w momencie zakładania obrączek, co nie znaczy, że fotograf nie będzie miał innych – równie pięknych zdjęć z tej chwili! Wynika to z ograniczeń nakładanych przez księży czy najzwyczajniej z braku miejsca. Jeżeli chcecie pomóc, ustawcie się do siebie przodem, byście byli dobrze widoczni – nie tylko dla fotografa, ale i gości, którzy też chcą zobaczyć jak najwięcej.

Ostatnim ważnym momentem ceremonii jest wyjście, pierwsze wspólne wyjście jako żona i mąż! Jeśli dodatkowo zadbacie o płatki róż, ryż, groszaki albo inne cuda, fotografie tylko zyskają i staną się niepowtarzalne. Nie bójcie się wtedy okazywać emocji, to wszystko jest dla Was.3. Wesele

Wesele to pole do popisu dla fotografa. Dzieje się tak wiele, że nie sposób wyliczyć momentów, które powinny zostać uwiecznione. Powitanie nowożeńców przez rodziców/obsługę, przeniesienie przez próg, pierwszy toast, pierwszy taniec i wiele, wiele innych typowych punktów imprezy (krojenie przez młodą parę tortu, podziękowania).

Fotograf uwiecznia Was i gości podczas tańców i zabaw, ale trzeba pamietać, że nie wszyscy mogą lub chcą pląsać po parkiecie i uczestniczyć w oczepinowych konkursach. Wesele to przecież także wspólne rozmowy przy stole i na dworze. Upewnijcie się, czy wybrany przez Was fotograf robi proste, niewymuszone kadry (nie przy kotlecie i z ciastem w buzi!), na których widać gości nietańczących, ale bawiących się równie dobrze.

Podczas wesela warto znaleźć czas również na grupowe zdjęcia z gośćmi, które świetnie uzupełniają ślubny reportaż. W takim składzie możeciecie szybko albo nawet nigdy już się nie spotkać, więc dobrze zebrać najbliższych, będących z Wami w tych wyjątkowych chwilach na wspólnej fotografii.Tworząc ten artykuł, chcę Wam pokazać, że zdjęcia są naprawdę bardzo ważne. To je będziecie pokazywać rodzinie, wnukom, może i prawnukom. To one będą nośnikiem wspomnień, więc warto zdecydować się na fotografa, przy kadrach którego mocniej bije Wam serce. Jeśli zdecydujecie się na kogoś takiego, nie będziecie musieli się martwić, że czegoś w Waszym reportażu ślubnym zabraknie.

Pamiętajcie! Każdy ślub, mimo pewnego schematu, jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Wśród fotografii z Waszego wesela na pewno znajdziecie standardowe ujęcia, o których wspominam wyżej, ale to te „niestandardowe chwile”: przelotne uśmiechy, uściski, dotyk dłoni, przytulenie, wariacje na parkiecie, oddadzą klimat Waszego dnia.

No i najważniejsza rada ode mnie: uśmiechajcie się i cieszcie, to wszystko będzie widać!


KMF-stopka-6

Jestem Kasia – młoda, drobna kobietka, spełniająca się w tym, co kocha najbardziej. Kolekcjonerka pięknych momentów, psia mama, wielka marzycielka, szalenie zakochana w górskich wędrówkach i niedługo żona! Jestem zakochana w ludziach i w miłości, trochę nawet do przesady. Uwielbiam emocje, uśmiechy, drobne gesty, pocałunki i trzymanie się za ręce. Chwytam chwilę ekscytującej zabawy i rozkołysane ramiona schowane w ukochanych objęciach. Jeżeli szukasz fotografa na ślub, sesję narzczeńską albo wieczór panieński, śmiało, skontaktuj się ze mną!

Moja strona
Facebook
Instagram