Garść informacji, czyli na jakie dane zabukować bilet lotniczy i kupić wycieczkę zagraniczną, gdy podróż planujemy zaraz po ślubie[1].


Jeżeli po zawarciu małżeństwa zmienia się nie tylko twój stan cywilny, ale i nazwisko, przy rezerwacji wyjazdu w ramach miesiąca miodowego musisz pamiętać o kilku kwestiach.

Rezerwacja musi zgadzać się z danymi w dokumencie

Zanim więc odbierzesz dowód osobisty lub paszport na nowe nazwisko, mimo zawarcia małżeństwa i zmiany, nadal widniejesz jako Anna Kowalska a nie Anna Nowak – po mężu. Jeśli wyjazd planujesz krótko po ceremonii i nie zdążysz wymienić dokumentów, rezerwacja wycieczki z biura podróży powinna być dokonana na panieńskie/kawalerskie nazwisko. Warto o tym pamiętać i nie bukować biletów lotniczych na nowe dane, ponieważ tuż przed odlotem możemy mieć kłopoty. Zmiana rezerwacji bywa też dodatkowo płatna.

Na paszporcie lub dowodzie osobistym możesz podróżować tak długo, jak długo jest ważny

Dowód osobisty powinniśmy wymienić niezwłocznie, jednak ważność straci on dopiero po 4 miesiącach od wystawienia aktu małżeństwa. Paszport aktualny jest jeszcze przez 60 dni, ale wniosek o wyrobienie nowego należy złożyć w ciągu 30 dni od zmiany (czas ten dotyczy osób mieszkających w Polsce; dla mieszkających na obczyźnie czas ten jest wydłużony). Oznacza to, że spokojnie przekraczać granicę ojczyzny możemy jeszcze przez kilka miesięcy na dokumentach ze „starymi” danymi.


WIĘCEJ O WYMIANIE DOKUMENTÓW PO ŚLUBIE


Jeżeli paszport straci ważność podczas wycieczki na jego podstawie nadal wjedziesz do Polski

Może się zdarzyć, że paszport przestanie być aktualny w czasie wycieczki zagranicznej. Jako obywatel Polski, mimo braku ważnego dokumentu, nadal będziesz mógł wjechać do kraju.

Kiedy nowy dokument jest gotowy do odbioru nadal możesz podróżować na dotychczasowym

Mimo że paszport lub dowód osobisty ze zmienionymi danymi czekają już na odbiór w urzędzie/punkcie nadal możesz podróżować na tych z rodowym nazwiskiem. Dopóki nie odbierzesz nowych dokumentów, te których używałeś dotychczas są nadal aktualne. Zostaną anulowane dopiero przy odbiorze nowych, o ile „same z siebie” nie straciły ważności, ponieważ upłynął ich termin. Jeżeli nazwisko panieńskie widnieje na bilecie lotniczym łatwiej będzie podróżować na „starych” dokumentach. Po odebraniu nowych konieczny będzie kontakt z przewoźnikiem i edycja rezerwacji.  1. Wpis na podstawie informacji z urzędów i serwisu Ministerstwa Cyfryzacji obywatel.gov.pl ↩︎