Jak uniknąć zamieszania zaraz po przybyciu na salę weselną? Przekonaj się, że winietki i plany stołów to dobry pomysł i co może się wydarzyć, gdy ich zabraknie.


Winietki

Brak pojedynczych, pustych miejsc

Nikt nie wpadnie na pomysł pozostawienia wolnego krzesła ot tak, bo chce się odgrodzić od pary czy dziecka obok. Nikt też nie powiesi kurtki i nie położy torebki na siedzeniu, sprawiając, że żona nie będzie mogła usiąść obok męża, bo zabraknie dla niej miejsca.

Brak wyścigu o krzesło

Dla narzeczonej, przyjaciół i rodziny. Oczywiste, że osoby, które się lubią chciałyby siedzieć obok siebie. Lepiej przypisać im miejsce od razu i uniknąć walki o krzesła. Kuzyn nie będzie musiał pędzić do weselnego stołu, by zająć siedzenia dla 10 osób.

Brak pytań: „Przepraszam, czy to miejsce jest wolne?”

Wystarczy przeczytać wizytówkę i wszystko jasne. Nie ma sytuacji, w której znajomy wszystkich informuje, że 3 krzesła obok niego są zajęte, a ostatecznie i tak się przesiada, bo jego partnerka znalazła lepsze miejsca bliżej parkietu.

Brak próśb o możliwość przesunięcia się

Chodzenie od stołu do stołu i proszenie o przesunięcie się o jedno czy dwa miejsca, by para razem z dwójką dzieci mogła usiąść razem – nie będzie konieczne. Uwaga! Niektórzy goście tak przywiązują się do krzeseł (w końcu biegli, by je zająć), że niekoniecznie będą gotowi je zmienić. Argumenty o tym, że innej opcji nie ma, mogą na niewiele się zdać.


Pobierz darmowe szablony winietek


Brak sytuacji: koleżanka z pracy siedzi obok 70-letniej ciotki panny młodej

Znajoma może nie mieć tematów do rozmowy i tym samym kiepsko bawić się w towarzystwie osób starszych o kilkadziesiąt lat. Dzięki winietkom można tego uniknąć, a koleżanka na weselu zostanie do białego rana. Dotyczy to również sytuacji, w której goście docierają nieco później na salę i nie ma już szans, by mogli usiąść obok znajomych.

Brak sytuacji: osoby w konflikcie zajmują miejsca vis-a-vis

Wujek usiadł obok drugiego wujka, bo innej opcji już nie było, a wszyscy wiedzą, że nie skończy się to dobrze. Ich rozmowa zawsze dotyczy polityki i kłótnia gotowa. Wesele to czas radości i nikomu sprzeczki potrzebne nie są.

Brak sytuacji: rodzice i rodzeństwo na drugim końcu sali

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że blisko pary młodej chcą usiąść rodzice, rodzeństwo czy świadkowie. Żeby dziadkowie nie musieli siedzieć przy głośniku (starsze osoby nie lubią przecież zbyt dużego hałasu) albo przeciskać się przez kilkanaście osób, gdy chcą skorzystać z toalety, innego wyjścia niż przyporządkowanie miejsc nie ma.

Brak sytuacji: goście zza granicy obok osób nie mówiących w ich języku

Dotyczy osób, które mieszkają za granicą i mają znajomych obcokrajowców, a uroczystość odbywa się w Polsce, oraz organizujących międzynarodowe wesele. Nie wszyscy mówią swobodnie po angielsku, niemiecku czy szwedzku. Lepiej uniknąć bariery językowej, prawda?


Plan stołów

Brak przyporządkowywania do krzeseł

Kompromis pomiędzy usadzaniem gości i nie usadzaniem ich wcale. Młoda para wskazuje jedynie stół, przy którym zaproszony powinien usiąść. Każdy sam podejmuje decyzję co do krzesła i sąsiada obok. Plany idealnie sprawdzają się przy okrągłych blatach, ale z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do prostokątnych stolików. Przykład? Na sali są stoły 12-osobowe; przy pierwszym usiądą: rodzice, dziadkowie i wujostwo; przy drugim: kuzynostwo z rodzinami itd.

Plan stołów powinien znajdować się w widocznym miejscu zaraz przy wejściu do lokalu. Napisy muszą być duże (by ciocia bez okularów mogła znaleźć na tablicy swoje nazwisko) i doczytać, że należy zająć konkretne miejsce, a nie jakiekolwiek. By zachować porządek stoły muszą być ponumerowane lub nazwane zgodnie z motywem przewodnim wesela (Europa, Azja, Australia, gdy tematem są podróże).


Winietki i plan stołów

Kiedy organizujesz duże wesele i w jednym momencie na sali ma znaleźć się 100 i więcej osób warto zdecydować się wyłącznie na plan stołów lub wykorzystać także winietki. Goście od razu po wejściu do obiektu zobaczą, w którym miejscu powinni szukać swojego krzesła.


Pamiętaj!

  • Jeśli na weselu będzie sporo dzieciaków warto przygotować dla nich osobny stolik. Tym bardziej, gdy po kilku godzinach najmłodsi goście wracają do domów. W ten sposób unikniesz mnóstwa pustych krzeseł.

  • Na kameralnym przyjęciu, gdy wszyscy znają się i lubią winietki i plany stołów nie są niezbędne.

  • Ile ludzi, tyle opinii. Nie ma jednej słusznej formy i zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie niezadowolony z winietek, planu stołów i nie przyporządkowywania gości do miejsc.

  • Usadzanie gości na weselu nie musi być koszmarem – 20 wskazówek,
    jak zrobić to z głową
    .