Jeśli zastanawiasz się, co zamiast rzucania welonem można zorganizować na oczepinach, bo ten zwyczaj Ci się nie podoba, bo na przyjęciu będą same małżeństwa – ten wpis jest dla Ciebie!


Czym rzucać, gdy brak welonu na ślubie?

Bukiet lub korsarz

Kojarzysz na pewno, jak w amerykańskich filmach panny młode rzucają ślubnym bukietem, a grupa niezamężnych kobiet za wszelką cenę usiłuje go załapać. Choć w Polsce zwykle kolejną pannę młodą wybiera się za pomocą welonu, równie często do tego celu używany jest bukiet. Rzucać można też specjalnie przygotowanym na tę chwilę korsarzem, jeśli panna młoda obawia się, że ślubna wiązanka do niej nie wróci, a chciałaby ją zatrzymać. W tym przypadku kobieta, która złapie bransoletkę z żywych kwiatów może założyć ją na rękę i zachować na pamiątkę.

Wianek lub woalka

Do wybranej sukni pasuje tylko wianek albo woalka? Żaden problem. To tymi nakryciami głowy panna młoda może rzucać podczas oczepin.

Podwiązka

Szczęście w związku, a kiedy jest w kolorze niebieskim – wierność partnera. Tyle oznacza podwiązka, którą panna młoda powinna założyć na lewą nogę. Według przesądów ma zostać zdjęta dopiero przez męża – najlepiej bez użycia rąk i podczas nocy poślubnej. Kiedyś wkładano ją, by podtrzymywała pannom młodym pończochy, a dziś panny młode wkładają ją, by podtrzymać tradycję. I rzadko znaczy to coś więcej. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by na weselu rzucać podwiązką.

Welon

Tak, welonem, którego nie ma! Dobrej jakości może kosztować kilkaset złotych i nawet, gdy panna młoda ma go w dniu ślubu na sobie, szkoda nim rzucać, bo może się zniszczyć. Taki kupiony na Allegro albo Aliexpress kosztuje około 20 złotych (najczęściej z przesyłką). Przy wszystkich ślubnych wydatkach nie jest to duży koszt, a rzucanie welonem, mimo jego braku, jest!


Rzucanie bez rzucania?

Jak najbardziej. Oczepiny zmieniają obecnie swoją formę i wybranie „nowej młodej pary” może odbyć się bez faktycznego rzucania.

Przekazywanie pudełek

Zabawa na zasadzie gorących krzeseł. Panny (ale kawalerowie również) stają w kółku i w rytm muzyki podają sobie dwa pudełka. W jednym znajduje się: welon, podwiązka, korsarz (w męskiej wersji muszka/musznik). W drugim: albo zupełnie nic, albo coś o podobnej ciężkości, by trudno było rozszyfrować, który kartonik to ten właściwy. W obu mogą znaleźć się także karteczki z napisami: „Tak – to właśnie Ty!” i „Poszczęściło Ci się! Nie musisz jeszcze planować ślubu”. Ta osoba, która w momencie zatrzymania muzyki trzyma pudełko, otwiera je i sprawa jest jasna, u kogo na weselu będziecie się bawić następnym razem! Przynajmniej w teorii.

Odliczanie

Panie stają w kółku, a świeżo upieczona żona podaje liczbę. Zespół/DJ rozpoczyna odliczanie od końca – od Pani, która, na przykład, ma urodziny najbliżej daty Waszego ślubu. Ta kobieta, której przypadnie „0” będzie kolejną panną młodą.

Balony

W balonach znajduje się konfetti w dwóch kolorach, ale tylko w jednym różowe, wskazujące przyszłą pannę młodą. Panie otrzymują je losowo i jednocześnie, na sygnał od DJ-a lub zespołu, przebijają. Jeśli obawiasz się, że ten sposób narobi zbyt dużego bałaganu, w balonach umieść np. karteczki. Warunek konieczny – zawartość nie może prześwitywać.


Wesele bez panien i kawalerów – co teraz?

W tej sytuacji wcale nie trzeba rezygnować z oczepin. Zabawy i tak mogą się odbyć, ale bez wybierania nowej pary, która stanie na ślubnym kobiercu. Rzucać albo przekazywać jeden z atrybutów panny młodej/pana młodego też można, ale zmieniając zasady. Ten kto złapie bukiet albo muszkę będzie miał udane pożycie małżeńskie lub wygra butelkę dobrego wina.


Pamiętaj!

  • Oczepiny na weselu mogą się odbyć w tradycyjnej formie, mogą być dostosowane do gości, pary młodej, a może nie być ich wcale. Bez nich wesele nie traci na ważności!

  • Nie wszyscy lubią być w centrum uwagi. Sporo panien/kawalerów ucieka, gdy przychodzi czas rzucania, bo nie chcą być swatani na siłę. Jeśli udział w zabawie ma wziąć 5 osób, może się okazać, że na środek wyjdą tylko dwie. Można zaangażować dzieci, ale zdecydowanie lepiej zmienić zasady. Patrz punkt: Wesele bez panien i kawalerów – co teraz?

  • Szukasz pomysłu na zabawy wesele z klasą? Zajrzyj tutaj.